herb Grudziądza
Logo BIP
Biuletyn Informacji Publicznej
gmina-miasto Grudziądz
Urząd Miejski w Grudziądzu
Logo ePUAP
panorama Grudziądza

ZARZĄDZENIE NR 50/17 w sprawie okresowej oceny pracowników Urzędu Miejskiego w Grudziądzu i kierowników jednostek organizacyjnych gminy-miasto Grudziądz

ZARZĄDZENIE NR 50/17

PREZYDENTA GRUDZIĄDZA

z dnia 2 lutego 2017 r.

 

w sprawie okresowej oceny pracowników Urzędu Miejskiego w Grudziądzu i kierowników jednostek organizacyjnych gminy-miasto Grudziądz

 

 

     Na podstawie art. 28 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 902) zarządzam, co następuje:

 

     § 1. 1. Niniejsze zarządzenie określa sposób dokonywania okresowych ocen pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych oraz kierowników jednostek organizacyjnych gminy-miasto Grudziądz, okresy, za które jest sporządzana ocena, kryteria, na podstawie których jest sporządzana ocena oraz skalę ocen w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu.

     2. Okresowej ocenie na podstawie niniejszego zarządzenia podlegają:

1) pracownicy zatrudnieni w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych,

2) kierownicy jednostek organizacyjnych gminy-miasto Grudziądz, do których ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych.

 

     § 2. Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o:

1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 902);

2) Prezydencie – należy przez to rozumieć Prezydenta Grudziądza;

3) ocenie – należy przez to rozumieć okresową ocenę pracowników samorządowych;

4) bezpośrednim przełożonym – należy przez to rozumieć:

    a) dla kierowników komórek organizacyjnych – odpowiednio Prezydenta, Wiceprezydenta, Sekretarza Miasta lub Skarbnika Miasta w zależności od podporządkowania danej komórki organizacyjnej,

    b) dla Wiceprezydentów, Sekretarza Miasta, Skarbnika Miasta – Prezydenta Grudziądza,

    c) dla pracowników komórek organizacyjnych – odpowiednio kierownika referatu lub kierownika komórki organizacyjnej,

    d) dla kierowników gminnych jednostek organizacyjnych – osobę wskazana w zarządzeniu w sprawie powierzenia spraw związanych z prowadzeniem nadzoru nad daną gminną jednostką organizacyjną, a w przypadku braku takiego zarządzenia odpowiednio Prezydenta lub Wiceprezydenta w zależności od podporządkowania danej komórki organizacyjnej sprawującej nadzór nad  podległą gminną jednostką organizacyjną;

5) pracowniku – należy przez to rozumieć pracownika samorządowego poddanego ocenie;

6) okresie oceny – należy przez to rozumieć okres od dnia zatrudnienia lub następnego dnia po poprzednim okresie oceny do końca miesiąca poprzedzającego termin oceny;

7) terminie oceny – należy przez to rozumieć miesiąc kalendarzowy, w którym przeprowadzana jest ocena;

8) komórkach organizacyjnych – należy przez to rozumieć Wydziały, Biura (z wyłączeniem Biura Rady Miejskiej) i samodzielne stanowiska (z wyłączeniem Architekta Miejskiego) w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu oraz Urząd Stanu Cywilnego i Straż Miejską;

9) kierownikach komórek organizacyjnych – należy przez to rozumieć Naczelników Wy-działów, Kierowników Biur i samodzielne stanowiska, o których mowa w pkt 8 oraz Peł-nomocnika do spraw ochrony informacji niejawnych, Koordynatora Biura Prawnego, Komendanta Straży Miejskiej i Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego;

10) arkuszu – należy przez to rozumieć arkusz okresowej oceny pracownika samorządowego.

 

     § 3. 1. Oceny dokonuje, z zastrzeżeniem § 7, bezpośredni przełożony pracownika.

     2. Ocena polega na:

1) wypełnieniu przez pracownika ds. kadr części A arkusza i przekazaniu odpowiedniemu bezpośredniemu przełożonemu każdego pracownika;

2) wypełnieniu przez bezpośredniego przełożonego części B arkusza;

3) przeprowadzeniu przez bezpośredniego przełożonego rozmowy z pracownikiem zakończonej wypełnieniem przez bezpośredniego przełożonego i podpisaniu przez pracownika części C arkusza;

4) wypełnieniu przez bezpośredniego przełożonego części D arkusza;

5) przedstawieniu przez bezpośredniego przełożonego i zapoznaniu się przez pracownika z oceną i wypełnieniu przez pracownika części E arkusza.

     3. Arkusz stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

     4. Na ustny wniosek pracownika bezpośredni przełożony wydaje pracownikowi kserokopię wypełnionego arkusza.

     5. Na ustny wniosek bezpośredniego przełożonego, pracownik ds. kadr przygotowuje arkusze przeznaczone do wypełnienia w formie elektronicznej. Do akt osobowych pracownika włącza się egzemplarz papierowy arkusza.

 

     § 4. 1. Pracownicy są oceniani na podstawie 3 kryteriów podstawowych oraz 3 dodatkowych.

     2. Wyboru poszczególnych kryteriów z listy dokonuje dla każdego pracownika bezpośredni przełożony.

     3. Kryteria podstawowe określone zostały w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.

     4. Kryteria dodatkowe określone zostały w załączniku nr 3 do niniejszego zarządzenia.

 

     § 5. 1. Przedmiotem rozmowy jest omówienie z pracownikiem sposobu realizacji obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym przez niego stanowisku pracy.

     2. Przy omawianiu sposobu realizacji obowiązków przez pracownika bezpośredni przełożony analizuje, czy są one wykonywane zgodnie z obowiązkami pracownika określonymi w art. 24 i 25 ustawy.

     3. W trakcie rozmowy bezpośredni przełożony winien zapytać pracownika o jego opinię na temat zakresu powierzonych mu obowiązków, ewentualne propozycje zmiany zakresu obowiązków, plany zawodowe, chęć dalszego dokształcania, trudności napotykane w czasie realizacji zadań itp.

     4. Termin rozmowy (dzień i godzinę), bezpośredni przełożony podaje do wiadomości pracownika co najmniej na 1 dzień przed planowanym spotkaniem.

 

     § 6. 1.  Każde z kryterium oceniane jest oddzielnie (ocena cząstkowa).

     2. Do oceny pracownika przyjmuje się skalę pięciostopniową, zgodnie z poniższym opisem:

1) 5 punktów – pracownik spełnia zawsze dane kryterium, niejednokrotnie w sposób przewyższający oczekiwania;

2) 4 punkty – pracownik spełnia prawie zawsze dane kryterium w sposób odpowiadający oczekiwaniom;

3) 3 punkty – pracownik spełnia zazwyczaj dane kryterium w sposób odpowiadający oczekiwaniom;

4) 2 punkty – pracownik spełnia rzadko dane kryterium w sposób odpowiadający oczekiwaniom;

5) 1 punkt – pracownik nie spełnia w ogóle danego kryterium.

     3. Po zsumowaniu przyznanych punktów w poszczególnych kryteriach ustala się ocenę zgodnie z poniższą punktacją:

1) ocena „bardzo dobra”, gdy suma punktów wynosi od 27 do 30;

2) ocena „dobra”, gdy suma punktów wynosi od 22 do 26;

3) ocena „zadowalająca”, gdy suma punktów wynosi od 16 do 21;

4) ocena „negatywna”, gdy suma punktów wynosi poniżej 15.

     4. Oceny „bardzo dobra”, „dobra” i „zadowalająca” oznaczają uzyskanie przez pracownika oceny pozytywnej.

 

     § 7. 1. W przypadku oceny pracownika zatrudnionego na stanowisku radcy prawnego, Prezydent występuje do właściwej Okręgowej Izby Radców Prawnych w celu uzyskania opinii.

     2. Po otrzymaniu opinii, o której mowa w ust. 1, Prezydent, sporządza i przedstawia pracownikowi ocenę.

 

     § 8. 1. Terminem przeprowadzenia oceny jest miesiąc październik, a okresem oceny ostatnie 2 lata (okres oceniany od 1 października do 30 września), z zastrzeżeniem postanowień ust. 2 i §§ 9 i 11 niniejszego zarządzenia.

     2. Prezydent może skrócić okres za który sporządzana jest ocena oraz ustalić termin przeprowadzenia oceny wcześniej niż przed upływem 2 lat od poprzedniej oceny, jednak nie wcześniej niż przed upływem 6 miesięcy od terminu poprzedniej oceny.

 

     § 9. 1. Pierwszą ocenę nowozatrudnionego pracownika bezpośredni przełożony dokonuje po przepracowaniu co najmniej sześciu miesięcy od dnia jego zatrudnienia.

     2. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika w czasie dokonywania oceny okresowej, ocenę sporządza się w następnym miesiącu po powrocie do pracy.

     3. Przy wyznaczaniu terminu i okresu oceny w sytuacjach, o których mowa w ust. 1 i 2, należy przestrzegać zasady, iż oceny dokonuje się nie rzadziej niż raz na 2 lata i nie częściej niż raz na 6 miesięcy oraz dążyć do sytuacji, w której kolejna ocena pracownika przypadnie w terminie, o którym mowa w § 8 ust. 1.

     4. W przypadku, gdy w okresie oceny:

         a) nastąpiła zmiana osoby na stanowisku bezpośredniego przełożonego pracownika;

         b) pracownik został przeniesiony na inne stanowisko i w związku z tym nastąpiła zmiana bezpośredniego przełożonego

         – sposób oceny pracownika ustala Sekretarz Miasta.

     5. O terminach oceny w sytuacjach, o których mowa w ust. 1 – 4, bezpośredni przełożony zawiadamia ustnie pracownika co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem terminu oceny.

 

     § 10. 1. Od dokonanej oceny pracownikowi przysługuje prawo wniesienia odwołania do Prezydenta w terminie siedmiu dni od dnia zapoznania się pracownika z oceną z zastrzeżeniem, iż przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia zapoznania się z oceną.

     2. Jeżeli koniec terminu na wniesienie odwołania przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa następnego dnia roboczego.

     3. Prezydent rozpatruje odwołanie w terminie 14 dni od dnia wniesienia odwołania.

     4. W przypadku uwzględnienia odwołania zmienia się ocenę albo dokonuje ponownej oceny.

     5. Ocena wystawiona w postępowaniu odwoławczym jest oceną ostateczną.

 

     § 11. 1. W razie negatywnej oceny pracownik poddawany jest ponownej ocenie, nie później niż przed upływem sześciu miesięcy, jednak nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zakończenia terminu poprzedniej oceny.

     2. Uzyskanie ponownej oceny negatywnej powoduje rozwiązanie umowy o pracę pracownika, z zachowaniem okresów wypowiedzenia.

     3. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku przy ponownej ocenie, przy wyznaczaniu terminu i okresu kolejnej oceny należy przestrzegać zasady , iż oceny dokonuje się nie rzadziej niż raz na 2 lata i nie częściej niż raz na 6 miesięcy oraz dążyć do sytuacji, w której następna ocena pracownika przypadnie w terminie, o którym mowa w § 8 ust. 1 .

 

     § 12. W przypadkach szczególnych, np.: wakat na stanowisku bezpośredniego przełożonego będącego:

1) kierownikiem referatu – oceny pracownika tego referatu dokonuje kierownik komórki organizacyjnej;

2) kierownikiem komórki organizacyjnej:

    a) kierownika referatu lub zastępcę kierownika komórki organizacyjnej – ocenia bezpośredni przełożony kierownika komórki organizacyjnej;

    b) pozostałych pracowników, których oceniałby kierownik komórki organizacyjnej – ocenia zastępujący go kierownik referatu lub zastępca kierownika komórki organizacyjnej, a w przypadku ich braku przełożony kierownika komórki organizacyjnej.

 

     § 13. 1. Nadzór nad okresową oceną pracowników sprawuje Sekretarz Miasta.

     2. Niezwłocznie po sporządzeniu oceny, formularze oceny włącza się do akt osobowych pracownika.

 

     § 14. Pierwszym terminem przeprowadzenia oceny w oparciu o przepisy niniejszego zarządzenia jest październik 2017 roku.

 

     § 15. Z dniem 30 września 2017 r. traci moc Zarządzenie Nr 369/09 Prezydenta Grudziądza z dnia 14 września 2009 r. w  sprawie regulaminu przeprowadzania okresowej oceny kwalifikacyjnej pracowników samorządowych.

 

     § 16. Wykonanie Zarządzenia powierzam Sekretarzowi Miasta.

 

     § 17. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r.

Załączniki do pobrania

Pobierz Rozpakuj
Pobierz spakowane pliki Rozpakuj pliki i pobierz

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Kopczyński 03-02-2017 11:30
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 02-02-2017
Ostatnia aktualizacja: Tomasz Kopczyński 03-02-2017 11:41