herb Grudziądza
Logo BIP
Biuletyn Informacji Publicznej
gmina-miasto Grudziądz
Urząd Miejski w Grudziądzu
Logo ePUAP
panorama Grudziądza

Protokół z LV sesji Rady Miejskiej Grudziądza odbytej w dniu 30 czerwca 2010 r.

Protokół z LV sesji

Rady Miejskiej Grudziądza

odbytej w dniu 30 czerwca 2010 r.

 

 

LV  sesję Rady Miejskiej Grudziądza rozpoczęto o godz. 13:00, zakończono o godz. 16:20.  W posiedzeniu udział wzięło 19 radnych.

 

/Lista obecności stanowi załącznik Nr 1   do protokołu/

 

                                                                                                                                      

Ad. 1 a

LV sesję Rady Miejskiej Grudziądza rozpoczęto hymnem państwowym. Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej Arkadiusz Goszka dokonał otwarcia, wypowiadając słowa: „Wysoka Rado, otwieram obrady LV sesji Rady Miejskiej Grudziądza”. Powitał radnych, prezydentów, przybyłych gości, naczelników wydziałów, przedstawicieli prasy, radia i telewizji oraz mieszkańców Grudziądza.

 

Sekretarzem obrad był radny Michał Czepek.

 

Ad. 1 b

Przedstawienie porządku obrad

 

Przewodniczący odczytał pisma Prezydenta o wprowadzenie do porządku obrad następujących projektów uchwał:

- w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 10 lat w trybie bezprzetargowym nieruchomości położonych w Grudziądzu przy ul. Polnej z przeznaczeniem na cele rekreacyjne (zał. Nr 2 do protokołu),

- w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu (zał. Nr 3 do protokołu),

- w sprawie projektu uchwały w sprawie nadania statutu Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu (zał. Nr  4 do protokołu).

W/wym projektu uchwał zostały uwzględnione w porządku obrad z 23 czerwca 2010 r.

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski zwrócił się do Rady o wycofanie pkt 24 i pkt 28 z porządku obrad, a także zmianę kolejności, tj. pkt 7 wstawić przed pkt 3.

 

W wyniku przeprowadzonych głosowań Rada Miejska jednogłośnie (w każdym głosowaniu) wyraziła na zmiany w porządku obrad.

 

/Porządek obrad stanowi załącznik Nr 5 do protokołu/

 

Ad. 1 c

                                                                                                                                      

W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska jednogłośnie przyjęła protokół z LIV sesji Rady Miejskiej Grudziądza.

 

Ad. 2

Informacje Prezydenta Grudziądza

 

/Wykaz zarządzeń Prezydenta Grudziądza stanowi załącznik Nr 6  do protokołu/

 

/Wystąpienie Prezydenta stanowi załącznik Nr 7 do protokołu/

 

 

Radny Łukasz Mizera

 

Panie Prezydencie, szanowni Państwo, mi chodzi podpisanie umowy na realizację drugiego etapu trasy średnicowej. Chciałbym wiedzieć czy coś się zmieniło w zapewnieniach tego finansowania zewnętrznego, czy dalej opieramy się tylko i wyłącznie na tych pismach o których Pan Prezydent mówił wcześniej. I wiąże się to, ten mój niepokój wiąże dodatkowo z dwiema sprawami. Gdy Pan Prezydent decydował się na rozpisanie tego przetargu pamiętam naszą rozmowę o tymże przetarg miał być rozpisany warunkowo, ewentualnie później umowa miała być podpisana tylko i wyłącznie w sytuacji gdy będzie stuprocentowa pewność tego ,że te środki zostaną nam przyznane i zostanie co do tych środków podpisany stosowny dokument. Stąd tez pytanie czy to jest na sto procent czy to jest dalej tylko i wyłącznie na zasadzie , na zasadzie tych dokumentów o których wcześniej rozmawialiśmy, Pytam o to z prostej przyczyny , ponieważ Pan Prezydent do tej pory widział na przykład tylko jedną możliwość, żeby coś się stało złego bodajże ze Marsjanie wylądują. Pokazało życie ,że chociażby klęska żywiołowa może doprowadzić do zmiany konieczności wydatkowania pieniędzy i te finanse mogą trafiać w zupełnie inne miejsce gdzie będą bardziej potrzebne, stąd też nie możemy wykluczyć że, no odpukać, że stanie się coś niespodziewanego niekoniecznie związanego z ingerencja innych cywilizacji, ale coś takiego co może tej inwestycji zaszkodzić.

Kolejne pytanie dotyczy ulicy Paderewskiego, rozumiem ,że tam podbudowa zostaje w takim stanie w jakim jest, bo Pan Prezydent mówił tylko jak jest, że ulica będzie frezowana, tak i będzie wylana góra nawierzchni i zatoczki autobusowe. Stąd pytanie czy odpowiednie badania były przeprowadzone w jakim stanie jest odbudowa i na ile renowacja tej drogi ma wystarczyć, czy to jest tylko doraźne, doraźne działanie i kolejna sprawa to odniesienie się do tej bajki o zamku , którą Pan Prezydent pokazywał. Ja pragnę przypomnieć ,że nie tak dawno, bo bodajże w grudniu na Komisji Budżetu mieliśmy przyjemność rozmawiać o środkach potrzebnych  na chociażby zabezpieczenie terenów archeologicznych. Wówczas Pan Prezydent zarzekał się ,że pieniędzy na jakąkolwiek inwestycję na tym terenie nie ma, że jedyne co musimy zrobić to zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zabezpieczyć ten teren przed jego degradacją, a dzisiaj słyszymy ,że mamy koncepcję, będziemy odbudowywali wieżę, powstanie tam pewnie jakaś wspaniała atrakcja turystyczna. I pytanie skąd środki  i czy Pan Prezydent wie ile to ma kosztować. Czy jest to koncepcja tylko po to żeby ją pokazywać w gazetach i wydrukować w Kurierze Grudziądzkim?

Następne pytanie to ta rozbiórka obiektów w szpitalu, Pan Prezydent mówił o kosztach tej rozbiórki, o tym ,że firma która się tym zajmuje również odpowiedzialna jest za wywiezienie tego gruzu, za jego utylizację. Pytanie czy w związku z tym ,że jest to jednak mimo wszystko materiał biologicznie skażony nie pojawia się jakieś dodatkowe koszty czy nie dojdzie ewentualnie do jakiegoś anektowania tej umowy. I pytanie piąte to Galeria Alfa , mówił Pan Prezydent że zaczyna, jeszcze  nie tak dawno Pan Prezydent mówił ,że ktoś inny  ma wykonywać  ta realizację inwestycji , czyli jakaś spółka córka i ,że uda się w związku z tym odzyskać rentę planistyczną  na tym terenie. I pytanie czy jest to jeszcze cały czas aktualne. Czy po prostu tamte stwierdzenia można włożyć między bajki o zamku i kosmitach. Pytanie szóste to te wozy GT8 , Panie Prezydencie, no mamy póki co  przeprowadzoną renowację jednego wozu  i jeżeli się nie mylę z informacji które udało mi się uzyskać również jakieś zmiany dotyczą układów hamulcowych w tych wozach i teraz czy my będziemy musieli kupować ekstra części  do tego żeby przeprowadzić kolejne dziewięć renowacji. Czy my ogółem dysponujemy odpowiednimi środkami do tego ,żeby tą renowację przeprowadzać chodzi mi o podnośniki, o zabezpieczenie tych wozów w trakcie poruszania się po naszym torowisku . I tak przy okazji jeszcze nie wiem, ale wydaje mi się ,że my zakupu tych wozów dokonujemy przez jakąś spółkę pośredniczącą  z Berlina z terenu Niemiec i czy nie jest tak ,że my część środków z tej okazji tracimy na jakiegoś pośrednika. A w pierwotnym rozdaniu nie miało być tak, że miasto i spółka, no spółka, ale i tak ze środków miasta miał to robić bezpośrednio i wówczas ten koszt pojedynczych wozów w pakiecie 10 byłby tańszy i to znacznie tańszy. I tak jak mówiłem ile tak na prawdę całościowo przygotowanie i zakup części i ewentualnie wyposażenie obsługującego te wozy GT8 jakie tego są całościowe koszty.

Dziękuję.

 

Radny Eugeniusz Piasecki

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja mam tylko pytanie takie uzupełniające do tego pytania które zadał Pan Radny Mizera ,odnośnie centrum handlowego Alfa. Pan Prezydent mówił ,że roboty mają się rozpocząć w połowie lipca a wiem, że , wiedziałem ,że chyba mają się rozpocząć na początku lipca czy drugiego lipca. Była taka informacja. Czy coś się zmieniło , czy to pomyłka.

Dziękuję.

 

Radny Witold Kraśniewski

Panie Przewodniczący, Szanowna Rado. Ja mam takie pytanie w nawiązaniu do tego co dzisiaj Pan Prezydent nam zaserwował. Pierwsze odnośnie lądowiska, które ma być zlokalizowane tam, przy szpitalu, a więc mam pytanie pierwsze takie- jaki koszt tego lądowiska i jeżeli 85% ze środków budżetu Państwa to kto pokrywa te 15 % no bo ktoś musi zapłacić 100%. To jest jedno pytanie. Drugie pytanie odnośnie dzisiaj w gazecie przeczytałem odnośnie tej rewitalizacji naszego tu rynku , koszt tego ma wynieść rozłożone oczywiście na kilka lat około 13 milionów złotych . Według wypowi9edzi Pana Prezydenta 70% to maja być to środki zewnętrzne chciałbym w związku z tym dowiedzieć się konkretnie na jakim etapie jest sprawa zapewnienia ,że 70% będą rzeczywiście to środki zewnętrzne. Opłata trzynastu milionów z groszami czy tam trzynaście razy 70% to jest 9 milionów to znaczy ,że cztery miliony musimy my pokryć, i czy jest zapewnienie że rzeczy wiście 70% będą pokryte ze środków zewnętrznych jako ,że mówił Pan Prezydent o drugim etapie trasy średnicowej. Cały czas się przewija ten temat na tej sesji i mówi Pan, dzisiaj Pan też to powiedział że w marcu była zawarta , podpisana preumowa. to tak jakby już było zapewnienie ,że to będzie sfinansowane ze środków zewnętrznych . Ja bym prosił żeby Pan Prezydent precyzyjnie się wyrażał na jakim etapie jest dzisiaj, bo to ,że w marcu preumowa, ja o tej preumowie słyszałem nie że w marcu 2010 tylko że w marcu 2009, dlatego bym prosił dokładnie nas informować żebyśmy mieli na ten temat pełną wiedzę . Teraz chciałbym Panie Prezydencie mówił Pan tudzież o tym , to jest drobiazg rzeczywiście, o tym radcy handlowym z Egiptu który przyjechał, Pan przewiduje z tego tytułu jakieś korzyści dla tego miasta. No i czy w związku z tym jak już mówimy o Egipcie kiedy będzie najazd tych chińczyków którzy mieli tu się spotkać po wizycie Pana Wiceprezydenta w Chinach. I jeszcze jedno o czym Pan Prezydent chyba zapomniał, a co nie jest bez znaczenia . Pięknie robi się ulicę Hallera łącznie z ulicą cmentarną to mam pytanie, kiedy będzie oddanie tamte pawilony przy ulicy cmentarnej

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Panie Radny bardzo bym prosił tą część jeżeli pan by mógł w zapytaniach, wolnych głosach.

 

 

 

Radny Witold Kraśniewski

Na razie nawiązuję. Tylko pytanie jest przy okazji żeby nie zawracać głowy jako, że dzisiaj mówię dlatego jako że dzisiaj upłynął termin oddania. A na razie tam się nic  nie dzieje.

Dziękuję.

 

Radny Michał Czepek

Panie Prezydencie ja mam pytanie odnośnie góry zamkowej i projektowanego Klimka. Kilkanaście dni temu środowisko projektantów i architektów grudziądzkich wysłało do wielu osób zainteresowanych, to znaczy do Pana Prezydenta maila o bardzo znaczącym tytule „Czy to jest ładne?” i tam ci wszyscy projektanci grudziądzcy i architekci którzy zabrali głos to było dobrych kilka osób , skrytykowało ta koncepcję i prosząc o to żeby ogłosić konkurs na projekt wieży Klimka żeby to była bryła która eksponuje relikty dawnej wieży Klimek jednocześnie żeby była bardzo modernistyczna żeby to była taka nowa wizytówka Grudziądza. Ja mam takie pytanie czy to co było zaprezentowane na prezentacji , czy to jest już ostateczny projekt który będzie zrealizowany w przyszłości czy jest szansa na to żeby rzeczywiście ktoś podsunął jakieś dobry pomysł żeby ta Góra Zamkowa była jakimś wyróżnikiem miasta

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Dziękuję bardzo. Jeżeli nie ma już pytań oddaję głos Panu Prezydentowi.

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski

Tak, i w kolejności informuję Pana Radnego Mizerę , tak jak informowałem wcześniej, że nic się nie zmieniło jeżeli chodzi o budowę drugiego etapu trasy średnicowej ,że mamy preumowę która jest zapewnieniem dofinansowania  i dzisiaj jestem na sto procent pewny ,że będziemy wpisani na listę podstawową.

W sprawie ulicy Paderewskiego o zakres przebudowy poproszę o odpowiedź Panią Dyrektor lub Pana Jarka Murgałę   informacja Pana Radnego była o zakres przebudowy i zakres prac na ulicy Paderewskiego , proszę uprzejmie w tej chwili.

 

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Sylwia Łazarczyk

Oczywiście badanie nośności były robione i ta podbudowa ,która tam jest jak najbardziej nadaje się jeszcze do użytku i nie wskazuje na, nie ma po prostu żadnych oznak koleinowania i dlatego zostanie wykorzystana będzie to wyglądało mniej więcej tak ,że warstwa wierzchnia zostanie frezowana, zostanie położona warstwa wyrównawcza na to siatka specjalna wzmacniająca z włókna i na to dwie warstwy czyli wiążąca i ścieralna.

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski

Teraz kolejne pytanie Pana Radnego, była to kwestia zamku na Górze Zamkowej. Skąd środki, jaki jest zakres, co tam robimy, bardzo proszę Pana Prezydenta Sikorę o udzielenie odpowiedzi.

 

Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora

Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo Radni myślę, że gdyby Pan Radny Mizera dobrze czytał budżet, to by zauważył ,że w tym tegorocznym budżecie środków przeznaczonych na prace konserwacyjne na Górze Zamkowej, więc nie rozumiem skąd pytanie jakie tam są środki, W tym roku zamierzamy wykonać prace konserwacyjne, to znaczy naprawić to co zostało odkryte  w poprzednich kilku latach czyli uzupełnić wszelkie niedobytki , uzupełnić czapy tak zwane, aby woda opadowa nie ingerowała wewnątrz tych murów. Wykonać odwodnienie wykopu i uzupełnić wszelkie spoiny i tym podobne prace natomiast jeżeli mówimy o całej koncepcji zagospodarowania Góry Zamkowej to zamierzamy ubiegać się o środki unijne w ramach konkursów jakie ogłasza Marszałek na rewitalizację obszarów miejskich. Góra Zamkowa kapitalnie wpisuje nam się w obszar rewitalizacji starego miasta z tego całego przedsięwzięcia będzie prawdopodobnie około 7 -8 konkursów na różne zadania na terenie samego starego miasta ponieważ ulice nam poszło parę milionów taniej niż przewidywaliśmy niż przewidywały kosztorysy, stąd też mamy możliwość wyłożenia trzydziestu procent środków na wkład własny i pozyskania siedemdziesięciu procent na całą renowację Góry Zamkowej a w ramach tego przypomnę jeszcze raz , chcielibyśmy przede wszystkim odtworzyć sam dziedziniec zamku wysokiego aby mieszkańcy, aby turyści wiedzieli jaki zakres był tego zamku. Przykryć piwnicę w części wschodniej w części południowej ,piwnicę częściowo zrekonstruować ale udostępnić je dla zwiedzających . Oświetlić cały teren, doprowadzić media , doprowadzić monitoring i odbudować wierzę Klimek aby ona była tak jak jeszcze w 45 roku przed wysadzeniem przez hitlerowców . i tutaj przy okazji Panie Prezydencie Pan Radny Czepek pytał o to samo. Panie Radny , nie środowisko architektów, a konkretnie trzy osoby , nie będę ich wymieniał z imienia i nazwiska , z czego dwie były trochę przeciw a jedna akceptowała w pełni te plany. Natomiast rozmawiałem z tymi osobami, niestety nie wzięły pod uwagę pisząc jakby swoje opinie ,że tam są konkretne wytyczne Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i tam nie możemy sobie dodać szkła, jakiejś stali, jest konkretny. Wytyczne jest to postanowieniem WKZ-u , trzeba odbudować z takich i z takich materiałów jakie nakazuje Wojewódzki Konserwator zabytków i tam nie ma od tego żadnego, po prostu innej możliwości.

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski

Kolejne pytanie Pana Radnego Mizery to dotyczyło obiektu w szpitalu , użył sformułowania- „materiał skażony” , mnie absolutnie na dzień dzisiejszy nic nie wiadomo o żadnym materiale skażonym przypomina ,że ja nie mogę się do medialnych zapisów odnosić, ja wiem tylko tyle ,że jak szpital funkcjonował to były ciągłe, systemowe, zgodne z harmonogramem badania sanepidu , które powodowały, że tam można było ludzi leczyć. Natomiast czy nie dojdzie do anektowania, na dzień dzisiejszy absolutnie nie ma takiej możliwości. Nie ma żadnych przyczyn ,które by spowodowały anektowanie umowy  z wykonawcą rozbiórki szpitala. Nie przewidujemy. Tam jakaś woda tryskała niespodziewana ale z tym sobie poradzono w sposób błyskawiczny, także tu byłbym spokojny co, jeżeli by były jakieś zdarzenia typu eternit to oczywiście, ale tam nie było na szpitalu, bo ja mówię przy rozbiórkach , to musi być utylizowany zgodnie z przepisami .

Kolejne pytanie Pana Radnego dotyczyło „Alfy” mamy akt notarialny już , jest w naszym posiadaniu, sprzedający przez firmę Alfa, w cudzysłowie tam jest JWK Inwest, spółce celowej, która będzie prowadziła tutaj ten teren cały i odzyskamy rentę planistyczną, jaką odzyskamy to w tej chwili trwa wycena przez nas tej nieruchomości .

Koniec kasety – str. 1A

(..)jest porządku, skończy się wycena będzie wpłacona renta planistyczna.

GT8 , jeżeli chodzi o te wszystkie sprawy związane z GT8, zakres remontu, dlaczego to akurat my musimy remontować, dlaczego to akurat pośrednik kupuje, widziałem na sali Pana Prezesa, bardzo proszę o podejście bliższe do mikrofonu i wytłumaczenie szczegółów remontu tramwaju GT8 sprowadzanego z Niemiec.

 

Prezes MZK Paweł Maniszewski

Panie Prezydencie, Państwo Radni jeżeli chodzi o pytania dotyczące GT8 już raz udzielałem Panu Radnemu odpowiedzi na ten temat. Korzysta z jakiegoś nie znanego mi źródła, ale to źródło po raz kolejny mija się z prawdą. Ale nie o to chodzi. Tramwaje GT8 z miejscowości Krefeld zostały zadysponowane do sprzedaży poprzez przedsiębiorstwo operatorowi zewnętrznemu , czyli w tym wypadku firmie niemieckiej Szatrom ta firma zakupiła w całości wszystkie tramwaje było ich około pięćdziesięciu i … wysyłaliśmy sprzedaż , drugim operatorem który zdecydował się na zakup była firma z Bułgarii która wykupiła pozostałe tramwaje. Jeżeli chodzi o systemy hamulcowe naszym zadaniem jest obligatoryjnie zastosować się do przepisów obowiązujących w zakresie bezpieczeństwa .Po ostatnich wypadkach które miały miejsce w Gdańsku , Poznaniu i Łodzi jest zalecenie bezwzględne dotyczące montażu w wszystkich nowo dopuszczonych tramwajach systemu hamowania awaryjnego popularnego „czuwaka” instalacja tego systemu polega na tym ,że na wypadek gdyby motorniczy stracił przytomność bądź z jakiegokolwiek innego względu oddalił się z miejsca swojej pracy , czyli nie mógł użyć systemu hamulcowego, systemy hamulcowe muszą zadziałać automatycznie. To urządzenie dokładnie wygląda jak odcięty but do którego motorniczy wkłada swoja nogę i cały dzień pracuje w tym odciętym bucie, w momencie gdy zerwie łączność z tym butem wszystkie systemy hamulcowe, szynowe, tarczowe, awaryjne muszą zadziałać jednocześnie pokazując pozostałym uczestnikom ruchu drogowego że coś jest nie tak z tramwajem poprzez załączenie wszystkich systemów świetlnych również sprzęgnięcie tych wszystkich systemów hamulcowych plus systemów świetlnych powoduje duży nakład pracy po naszej stronie żeby te instalacje tramwaju przerobić w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu ale nie wpływał w żaden sposób kosztowy na zakup tramwajów ponieważ jedyna magistrala sieciowa która jest ciągnięta w tramwaju, czyli mówiąc krótko – gruby przewód 14y k8 jeżeli dobrze pamiętam. To jest koszt zakupu około tysiąca ośmiuset złotych , sam czuwak to jest dziewięćdziesiąt dwa złote netto. Po naszej stronie tylko przyłączenie i dostosowanie. Natomiast jeśli chodzi o całkowite koszty tutaj no trudno powiedzieć jakie jeszcze, powiedzmy, wyjdą w trakcie. Instytut  może narzucić dodatkowe ograniczenia , natomiast jeżeli chodzi o bezpieczeństwo  dotyczące napraw , jeżeli chodzi o podnośniki, kanały – wszystkie prace będą prowadzone zgodnie z regułami prawa budowlanego bo taka inwestycja jest w tej chwili przeprowadzona natomiast zakład na pewno nie pozwoli żeby dopuścić do eksploatacji tramwaj ,który może zagrażać czy pracownikom, czy też pasażerom.

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski

Pytanie jeszcze było Panie Prezesie o koszty bo z tego co przypominam sobie Pan Radny pytał jakie są koszty  zakupu i z tym związane.

 

Radny Łukasz Mizera

Panie Prezesie, Panie Prezydencie, ja wiem ,że mi pan kiedyś odpowiadał ale moje pytanie zupełnie czegoś innego dotyczyło. Ja się pytam o podanie konkretnych liczb a Pan mi opowiada historię czuwaka. Ja historię czuwaka znam i doskonale pamiętam bo Pan mi już raz takiej odpowiedzi udzielił . Mi chodziło o to żeby Pan w ramach swoich możliwości podsumował ile kosztuje oraz zapytałem jeszcze o to czy jakieś ekstra części do tych układów hamulcowych będziecie zamawiali, sprowadzali. Czy to się wiąże jeszcze z jakimiś dodatkowymi zakupami do tego przystosowania. I tego dotyczyło moje pytanie. A nie historii tego czy był wypadek w Gdańsku i jakie zostały wprowadzone systemy bezpieczeństwa.

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski

Pan Prezes odpowiedział jakie są koszty modernizacji wyraźnie słyszałem, jesteśmy na tej samej Sali , jasne. Drugie, powiedział również dlaczego są takie systemy bezpieczeństwa w tym roku a nie było wcześniej . Spowodowane jest to wypadkami w tamtych miastach i nadzór.  Proszę tylko powiedzieć jakie są koszty Panie Prezesie.

 

Prezes MZK Paweł Maniszewski

Poszczególne koszty jeżeli chodzi o wagę , enumeratywnie.

Dwadzieścia pięć tysięcy na całą populację , czyli dwa i pół tysiąca badanie jednego tramwaju. Dziewięćdziesiąt dwa złote czuwak. Około tysiąca ośmiuset złotych na kabel natomiast hamulce szynowe wymagane dla tramwajów GT8 są przekładane z tramwajów GT6 oraz z magazynów gdzie mamy z wycofanych uprzednio tramwajów złomowanych w latach poprzednich.

Na tym etapie nie.

Po dostawie dziesiątego tramwaju.

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski

Kolejne pytanie to Pan Radny Piasecki pytał się o sprawy związane z wnioskiem , o terminy związane z rozpoczęciem budowy Alfy, więc ja powiem tak, pozwolenie na budowę uprawomocnia się drugiego lipca. To jest piątek chyba. Trzeci, czwarty teoretycznie można rozpocząć po uprawomocnieniu się . Z tego co wiem trwały procedury wyłaniania podwykonawców. Jako, że niektórzy przedsiębiorcy z Grudziądza mnie się pytali o różne sprawy  czyli jest wyłoniony wykonawca generalny, nie mogę powiedzieć kto to jest , ale nie z Grudziądza. Nie mogę bo nie wiem po prostu, wiem że z wybrzeża to jest jakaś firma która szuka podwykonawców w Grudziądzu i według informacji Pana Radeckiego , szefa tej firmy budującej, powinni wbić pierwszą łopatę około 15 lipca.

Pan Radny Kraśniewski pytał się o lądowisko. Całkowity koszt lądowiska dla helikopterów to jest 4,6 miliona złotych. Beneficjentem, czyli stroną podpisania umowy jest Szpital Miejski . Jest to w ramach projektu dofinansowania ratownictwa medycznego, jeżeli chodzi o to lądowisko. Szpital z własnych środków, czyli 15 % powinien wyłożyć z własnych środków, z kredytów na wkład własny.

Tak, mamy my zabezpieczenie również w budżecie . Tak mi się wydaje, nie znam na wyrywki budżetu ale chyba powinien być Pan Skarbnik. Pan sprawdzi Panie Skarbniku. Jest na pewno, jest w budżecie to zabezpieczenie .

Naszego wkładu w projekt- lądowisko helikopterów. 15 % zabezpiecza budżet jeżeli chodzi o budowanie lądowiska helikopterów.

Jest, mamy to w budżecie Panie Radny.

Beneficjentem jest szpital. Podpisuje umowy wszystkie ale my zabezpieczamy szpitalowi 15 %. Uchwała budżetowa podjęta i jest taka kwota w pozycji drugiej na stronie ósmej. WPI. Budowa Szpitala- Lądowisko. Roboty budowlano- montażowe .

Inne sprawy to Pan Radny pytał się o rewitalizację. Chciałbym przypomnieć ,że tu jest siedemdziesięciu procentowe dofinansowanie do rewitalizacji i ze w maju podpisałem umowę, preumowę  na dofinansowanie, jest to zapewnienie finansowania ze środków unijnych . W tej chwili jak będzie wystawiona faktura przez wykonawcę to my wystąpimy wnioskiem o płatność. Taka jest kolej rzeczy.. Czyli jest preumowa, przetarg, wykonawca pracuje, wystawia fakturę częściową i my występujemy z wnioskiem o płatność. Tak więc tu jest tez finansowanie całkowicie zapewnione.

Kolejne Pana pytanie dotyczyło radcy z tego Egiptu. Kiedy tu chińczycy wylądują.

Ja powiem tak, że wizyty radcy handlowego Egiptu w różnych miejscach Polski , wizyty polskich przedsiębiorców w Egipcie są związane z promocją działalności gospodarczej, czy w Polsce czy w Egipcie. I to trudno jest zmierzalne. Tak jak promocja zdrowia czy promocja turystyczna, kulturalna. Tego się nie da na konkretny dzień i konkretną godzinę i konkretne liczby. Taka promocja musi po prostu być w sposób ciągły i przynosi zamierzone skutki w przyszłości. Natomiast daty i godziny konkretnych , miesiąc po wizycie pana radcy na pewno się  nie da określić.

Pan Radny Czepek Michał już uzyskał odpowiedź. Ja to tez bym był za tym żeby precyzyjnie mówić, że nie środowisko projektantów a jeden projektant z imienia i nazwiska, I ja te wnioski czytałem oczywiście , co się podpisał pan projektant absolucie nie są zgodne z wytycznymi Konserwatora Zabytków.

 

 

Radny Łukasz Mizera

Panie Prezydencie, Szanowni Państwo. Dwie sprawy. Odnośnie tej rozbiórki na pewno Pan Prezydent Pamięta ,że w tych budynkach żadna inna działalności mieszkalna nie może typowo służąca ludziom nie może, nie mogła być prowadzona, trzeba było je rozebrać ze względu na to ,że przez długie lata były narażone te budynki na oddziaływanie bakterii i innych.

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski

Ekspertyza techniczna mówi o konstrukcjach budynków które były dobudowywane przez kolejne lata od początku, ściany nośne, stropy , poziomy które nie nadawały się absolutnie do przeróbek. Powodem właśnie rozbiórki są wady techniczne, konstrukcyjne  a nie sprawy związane z bakteriami.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Pan Radny ma jeszcze jakieś pytania związane z tym punktem?

 

Radny Łukasz Mizera

Tak. W związku z ta Górą zamkową mam jeszcze jedno pytanie ponieważ Pan Sikora każe mi przypomnieć sobie i doczytać w budżecie ale ja pamiętam ta rozmowę którą prowadziliśmy na Komisji i pragnę Panu przypomnieć że cześć Radnych chciałaby środki przeznaczyć na termomodernizację i wówczas dokładnie omawialiśmy ten temat, zakres możliwości finansowe i potrzeby zabezpieczenia tego miejsca także nie bardzo rozumiem tu Pana uwagę. Ale dobrze. Moje pytanie bardziej dotyczy tego co Pan opowiadał w dalszej części , bo Pan już wie ile Pan dostanie dofinansowania , no proste pytanie- ile to docelowo ma kosztować bo jeżeli chce Pan startować w konkursie a mówi Pan że Marszałek będzie za chwilę takie konkursy organizował. Będzie Pan , otrzyma Pan do tego 70 % dofinansowania tu bym chciał wiedzieć do jakiej kwoty, jakiego rzędu my musimy mieć wkład własny żeby , żeby w ogóle tym tematem się zajmować, na jakie lata on ma być ewentualnie rozłożony i wtedy to będzie miało sens. Jeżeli tak naprawdę Pan mówi o czymś, przed chwilą tak jak mówiłem wcześniej, Prezydent święcie był przekonany ,że nie ma środków, dzisiaj jest konkurs , Pan już wie ile dostaniemy dofinansowania , w jakiej wysokości procentowej . Ja chciałbym wiedzieć jak duży ten projekt ma być ile po stronie Miasta ma być wkładu własnego i dokładnie czy cos oprócz tej koncepcji , no bo rozumiem że jeżeli startujemy w konkursie to już mamy wszystkie wymagane dokumenty , dokładnie wiemy co tam jest potrzeba a nie tylko jedna koncepcję czy jedną wizualizację.

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski

Panie Przewodniczący, Szanowny Panie Radny  ja w swoim wystąpieniu mówiłem że mamy już koncepcję , czyli początek rozpoczęcia prac projektowych. Koncepcję. W oparciu o koncepcję powstaje dokumentacja budowlana , dokumentacja będzie razem z kosztorysem , myślę ,że na następnej sesji planowej, którą mamy we wrześniu poinformuje Państwa Radnych o , poinformuję o wszystkim, jaka jest kwota, jaki jest zakres. Natomiast Pan Prezydent Sikora mówił ,że konkurs jest w tylu i tylu procentach dofinansowany nie wymieniając kwot. To można zobaczyć i przeczytać. Natomiast my sami na dzień dzisiejszy nie wiemy jakie będą kwoty bo one wynikną z dokumentacji budowlanej i z kosztorysu.

Myślę ,że t0o powinno być do końca wakacji czyli ze na następnych spotkaniach z Państwem planowanym powiem dokładnie jakie to są kwoty.

 

 

 

 

Radny Witold Kraśniewski

Panie Prezydencie ja mam jeszcze takie pytanie odnośnie tej rewitalizacji tego rynku i kiedy został ogłoszony przetarg i ilu przystąpiło do tego przetargu . Kto wygrał to ja wiem bo pan mówił o tym , tylko ilu było chętnych do przetargu.

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski

Panie Przewodniczący , Panie Radny. Przetarg był ogłoszony w czerwcu do przetargu przystąpiła jedna firma , grudziądzka firma Prazbyt , zarejestrowana w Mniszku przy ulicy Malczewskiego 2. Kwota przetargu wynosiła dwanaście milionów dziewięćset dziewięćdziesiąt trzy tysiące ale cała wartość projektu jest 13,6 milionów bo do tego dochodzą dokumentacje, koncepcje, także 13,6 wynosi cała wartość a roboty budowlane 12,9 miliona.

 

Radny Witold Kraśniewski

Czy dobrze zrozumiałem, Znaczy rozumiem ,że do tego przetargu na tę kwotę 12, 993 czy 13,600 przystąpiła tylko jedna firma.

Czy to nie jest zaskakujące dla Pana że do takiego kąska przystąpiła jedna firma i czy Pan ewentualnie mógłby powiedzieć przyczyny tego ,że tylko jedna przystąpiła?

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski

Ja odpowiem chociaż nie muszę bo to są oczywiście powody, ale odpowiem.

 

Radny Witold Kraśniewski

Jak Pan nie musi to niech Pan nie odpowiada.

 

Prezydent Grudziądza Robert Malinowski

Odpowiem Państwu Radnym skoro Pan poruszył temat. Jest to ręczna robota. Ręczna robota firmy się niechętnie zgłaszają. Firma Prazbyt z Grudziądza pracuje w wielu miejscach w Polsce, w Olsztynie, w Wejcherowie, w tej chwili w Wąbrzeźnie. I zgłaszają się pojedynczo albo po dwie firmy. Jest to wyjątkowa, tam żadne maszyny nie mogą wjeżdżać, wszystko jest robione ręcznie. Nawet oglądałem w Niedzielę runek w Wąbrzeźnie, tak samo jest robota ręczna. Po prostu ciężka fizyczna praca ludzi a nie maszyn , dlatego jest takie małe zainteresowanie.

 

Radny Witold Kraśniewski

Rozumiem, ja bardzo dziękuję . tylko mnie zaskoczyło ,że jedna firma do trzynastu milionów. Przecież dzisiaj wiadomo, że wszyscy szukają roboty. Jestem mocno tym zdziwiony . Dziękuję bardzo.

 

Ad. 3

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na realizację programu pod nazwa „zakup tablic interaktywnych dla oddziałów od I do III szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Grudziądz”, a realizowanego na mocy porozumienia z Województwem Kujawsko-Pomorskim  w ramach projektu „e- Usługi – e- Organizacja – pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego” oraz w sprawie wyrażenia zgody na pełnienie przez Województwo Kujawsko-Pomorskie funkcji koordynatora zadań wynikających z tego programu.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę.

/Uchwała Nr LV/40/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 8 do protokołu/

 

Ad. 4

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu na 2010 rok.

 

            Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska większością głosów (17 za ,1 przeciw , wstrzymujących 0) przyjęła przedmiotową uchwałę.

 

/Uchwała Nr LV/41/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 9 do protokołu/

 

Ad. 5

Uchwała w sprawie trybu prac nad projektem uchwały budżetowej, procedury uchwalania budżetu, rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu oraz ustalenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze roku budżetowego.

 

                                                                                                                           Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę.

 

/Uchwała Nr LV/42/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 10 do protokołu/

 

Ad. 6

Uchwała w sprawie przyjęcia lokalnego programu pomocy społecznej „Program Aktywności Lokalnej dla Miasta Grudziądza na lata 2010-2013”

 

Radny Łukasz Mizera

Panie Prezydencie, Szanowni Państwo zwrócę się do swoich kolegów radnych. Ponieważ na komisji nikt tak szczególnie nie protestował przeciwko temu co jest tutaj zapisane , a przy innej okazji mieliśmy wielokrotnie możliwość usłyszenia z Państwa strony ,że w Grudziądzu bezrobocia nie ma ,że bezrobocie jest ukryte. Nic , tak. Za chwilę na pewno Państwo będziecie głosowali na pewno za ta uchwałą , wątpię, że moje słowa cos w tej sprawie zmienią i proponuję czytać punkt trzeci – diagnozę środowisk wymagających wsparcia. O przyczynach, o tej sytuacji, dlaczego tak w Grudziądzu jest i może wówczas Państwo przestaniecie popadać w taką dziwną rozbieżność, że z jednej strony jest to materiał z którym trzeba się zgodzić i który oczywiście wymaga refleksji. Ale z drugiej strony przy każdej okazji słyszymy ,że w Grudziądzu nie ma bezrobocia, że jest ukryte, wydumane, że ten zakres pomocy który był wcześniej proponowany jest niepotrzebny. To na ostatniej komisji zajęło dość dużo czasu . i w związku z tym chciałbym żeby Państwo się do tego odwołali i na przyszłość jednak sprawdzili czy przynajmniej nie kłócą się z materiałami na jednej i tej samej sesji. Dziękuję.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Rozumiem ,że Pan Radny żadnych uwag do uchwały nie ma , tylko chciał nas tutaj zapoznać jeszcze z punktem trzecim. Bardzo Panu dziękujemy.

 

            Przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę.

 

/Uchwała Nr LV/43/10 Rady miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 11 do protokołu/

 

Ad. 7

Uchwała w sprawie likwidacji zakładów budżetowych i utworzenia nowych jednostek budżetowych.  

 

Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora

Panie Przewodniczący Szanowni Państwo Radni chciałbym wprowadzić autopoprawkę do projektu uchwały poprzez dopisanie jednego słowa , mianowicie w paragrafie szóstym gdzie mamy zwrot „Pracownicy likwidowanego zakładu budżetowego stają się pracownikami nowo utworzonej jednostki budżetowej zachowując dotychczasowe warunki pracy i płacy” to przed tym całym zdaniem proponujemy dopisać słowo –wszyscy. Tak aby wyrażenie po autopoprawce brzmiało w następujący sposób „Wszyscy pracownicy likwidowanego zakładu budżetowego staja się pracownikami nowo utworzonej jednostki budżetowej zachowując dotychczasowe warunki pracy i płacy”. Dziękuję.

 

            Przystąpiono do głosowania . Rada Miejska większością głosów (za 17, przeciw 0, wstrzymała się 1) przyjęła przedmiotową uchwałę.

 

/Uchwała Nr LV/44/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 12 do protokołu/

 

Ad. 8

Uchwała w sprawie nadania imienia Liceum Plastycznemu w Grudziądzu.   

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę.

 

/Uchwała Nr LV/45/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 13 do protokołu/

 

Ad. 9

Uchwała w sprawie zmiany nazwy Zespołu Szkół Gastronomiczno –Odzieżowych w Grudziądzu.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę.

 

/Uchwała Nr LV/46/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 14 do protokołu/

 

Ad. 10

Uchwała w sprawie ustalenia planu sieci oraz granic obwodów publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę- miasto Grudziądz.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę

 

/Uchwała Nr LV/47/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 15 do protokołu/

Ad. 11

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadgimnazjalnych na terenie Miasta Grudziądza.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę

 

/Uchwała Nr LV/48/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 16 do protokołu/

 

Ad. 12

Uchwała w sprawie ustalenia planu sieci oraz granic obwodów  publicznych  gimnazjów prowadzonych przez gminę miasto Grudziądz.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę

 

/Uchwała Nr LV/49/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 17 do protokołu/

 

Ad. 13

Uchwała w sprawie założenia Gimnazjum Nr 1 im. Jana Heweliusza przy ul. Droga Mazurska 2 w Grudziądzu.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę

 

/Uchwała Nr LV/50/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 18 do protokołu/

 

Ad. 14

Uchwała zmieniający uchwałę w sprawie założenia Gimnazjum Nr 2 przy ul. Sobieskiego 12 w Grudziądzu.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę

 

/Uchwała Nr LV/51/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 19 do protokołu/

 

Ad. 15

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie założenia Gimnazjum Nr  3 im. Janusza Korczaka przy ul. Narutowicza 6 w Grudziądzu.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę

 

/Uchwała Nr LV/52/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 20 do protokołu/

 

 

Ad. 16

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie założenia Gimnazjum Nr 4 przy ul. Konarskiego 14 w Grudziądzu.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę

 

/Uchwała Nr LV/53/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 21 do protokołu/

 

Ad. 17

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej Nr 11 im . Jana Heweliusza w Grudziądzu.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę

 

/Uchwała Nr LV/54/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 22 do protokołu/

 

Ad. 18

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 20 im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę

 

/Uchwała Nr LV/55/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 23 do protokołu/

 

Ad. 19

            Uchwała w sprawie uchwalenia aktualizacji Programu Ochrony Środowiska z Planem Gospodarki Odpadami dla gminy- miasto Grudziądz na lata 2008 – 2011  z  perspektywą na lata 2012- 2015.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska większością głosów (18 za ,0 przeciw , wstrzymujących 1) przyjęła przedmiotową uchwałę.

 

/Uchwała Nr LV/56/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 24 do protokołu/

 

Ad. 20

            Uchwała w sprawie uchylenia uchwały w sprawie upoważnienia Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę

 

/Uchwała Nr LV/57/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 25 do protokołu/

 

Ad. 21

            Uchwała w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami lub radą działalności pożytku publicznego projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

 

Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska większością głosów (18 za ,0 przeciw , wstrzymujących 1) przyjęła przedmiotową uchwałę.

 

/Uchwała Nr LV/58/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 26 do protokołu/

 

Ad. 22

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia planu kontroli komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Grudziądza na I półrocze 2010 r.

 

 Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska Grudziądza jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę

 

/Uchwała Nr LV/59/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 27 do protokołu/

 

 

Radny Witold Kraśniewski

Czy można by prosić o dziesięć minut przerwy jako, że ten punkt zapowiada się na troszeczkę dłuższy mi się tak wydaje.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Dobrze, Szanowni Państwo proponuję 10 minut przerwy tak z wnioskiem Pana Radnego Witka Kraśniewskiego, spotykamy się za dwadzieścia godzina piętnasta.

 

/Po przerwie/

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Wznawiamy nasze obrady. Chciałbym tylko Państwu przypomnieć ,że przed sesją podjęliśmy uchwałę zmieniającą plan kontroli Komisji Rewizyjnej a więc ten punkt mamy już za sobą.

 

Ad. 23

Uchwała w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie gminy – miasto Grudziądz oraz wysokości opłat za parkowanie i sposobu ich pobierania.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Chciałbym tylko Państwu przypomnieć, że autopoprawkę na wspólnych posiedzeniach Komisji zgłosił Pan Wiceprezydent następnie też Państwo w dniu dzisiejszym otrzymaliście tekst jednolity w zakresie tych zmian, a więc tam było wykreślenie dawnej strefy B w jednym z punktów, no i te nowe opłaty za rozpoczęcie godzin pierwszej, drugiej, trzeciej lub czwartej, to zostało tez zmienione te sprawy. Autopoprawka jest u Państwa na biureczku , czyli jesteście Państwo w chwili obecnej zapoznani z aktualną wersja tej uchwały. Chciałbym w tym miejscu też wskazać Państwu ,że w dniu 28 czerwca grupa radnych skierowała do mnie wniosek do tego projektu uchwały w tym momencie ten wniosek państwu odczytam.

/wniosek grupy radnych stanowi załącznik Nr 28 do protokołu/

Niniejszy wniosek pismem z 28 czerwca przekazałem do Pana Prezydenta do chwili obecnej Pan Prezydent nie wniósł żadnej autopoprawki do tego konkretnie wniosku. Do uchwały. A więc nie uwzględnił w uchwale wniosku grupy radnych wobec tego nad tym wnioskiem będzie się musiała wypowiedzieć Rada. Albo go przyjmie albo go nie przyjmie, jednocześnie tez Państwu przypominam ,że jest to wniosek identyczny, który był zgłaszany na wspólnych posiedzeniach Komisji przedsesyjnej , która się odbyła w zeszłym tygodniu w środę. Proszę bardzo Pan Radny Jezierski.

 

Radny Piotr Jezierski

Chciałbym złożyć oświadczenie w imieniu Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej. Dyskusja na posiedzeniu wspólnych komisji była bardzo obszerna uważamy ,że temat został przedyskutowany wyczerpująco wnioski do uchwały zostały przyjęte przez obecnych, znaczy, nie zostały przyjęte na posiedzeniu wspólnych komisji , tutaj decydowała większość radnych. Zgłaszamy wniosek o przystąpienie do głosowania nad powyższą uchwałą. Dziękuję.

 

Przewodniczący Arkadiusz Goszka

Czy ktoś z Państwa chciałby się wypowiedzieć. Proszę bardzo Pan Radny Kraśniewski.

 

Radny Witold Kraśniewski

… mojego przedmówcy i w związku z tym chciałbym zaproponować Państwu żebyśmy wcale sesji nie odbywali. Dziękuję bardzo.

 

Radny Łukasz Mizera

Panie Przewodniczący, szanowni państwo. W prawie jest jednoznacznie dopuszczana możliwość ponownego złożenia tego wniosku . Arytmetyka odbywających się komisji była odrobinę inna niż arytmetyka sesji. Chociażby to już może wpłynąć na wynik tego głosowania i podjętych przez państwa wcześniej decyzji poza tym dodatkowo był jeszcze czas między komisją a sesją  w którym ktoś mógł przemyśleć spokojnie logiczne argumenty i pójść po rozum do głowy i w związku z tym jeżeli prawa demokracji pozwalają na ponowne złożenie wniosku i walczenie w demokratyczny sposób zgodnie z przyjęt6ymi demokratycznymi zasadami prawa o to żeby ten wniosek przeszedł , to z takiej możliwości skorzystaliśmy i jakiekolwiek podważanie tego uważam za bardzo mocno niestosowne. Dziękuję.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Ja rozumiem ,że Pan Radny w imieniu klubu złożył wniosek o głosowanie  bez dyskusji nad tym konkretnie wnioskiem, bo nie nad całą uchwałą , tylko nad samym wnioskiem. Tutaj Panie Mecenasie formalnie musimy to przegłosować, czy będziemy jeszcze dyskutować nad samym wnioskiem czy go od razu albo przyjmiemy albo nie. Bo to jest pierwszy , głosowanie byłoby , najpierw głosowanie bez dyskusji nad wnioskiem , następnie byłoby głosowanie nad samym wnioskiem. Rozumiem.

Szanowni Państwo, jest wniosek formalny, oczywiście ten wniosek też podlega dyskusji bo nie jest to w trybie tych dziesięciu sekund ażeby tutaj , czy ktoś z Państwa chciałby się jeszcze do tego wniosku formalnego odnieść.

 

 

 

Radny Marek Czepek

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado  w imieniu Klubu PiS, Ruch Dla Grudziądza chciałbym złożyć wniosek o przeciwnej treści do wniosku który złożył Pan Piotr Jezierski. Dziękuję bardzo.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Rozumiem ,że będzie Pan Przewodniczący zadowolony jak będzie to w jednym głosowaniu, jeżeli ten wniosek przejdzie lub nie przejdzie to automatycznie już nie będziemy głosowali nad Państwa wnioskiem. Zgadza się Pan. Dobrze. Na tą chwilę Szanowni Państwo Radni mamy wniosek o głosowanie bez dyskusji nad samym wnioskiem , czyli to co zostało złożone w tym momencie, jeżeli ten wniosek przejdzie to będziemy , przystąpimy do głosowania nad samym wnioskiem złożonym przez grupę radnych. I dalej będziemy przechodzili do pracy nad sama uchwałą. Jeszcze Pan Radny Kraśniewski.

 

Radny  Witold Kraśniewski

Panie Przewodniczący, zanim przystąpimy do głosowania to z uwagi na to ,że to jest chyba kuriozalny wniosek w skali chyba kraju, no bo Proszę Państwa w tematyce dzisiaj przez nas zatwierdzonej czyli w porządku obrad jest punkt który ma być głosowany i my nie mamy prawa się wypowiedzieć jako, że już rok , pól roku , tydzień temu załatwiliśmy. Ja w związku z tym prosiłbym żeby prawnik się wypowiedział na ten temat czy ten wniosek jest możliwy do przegłosowania bo wyrażam pogląd że nie.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Tutaj Pan Mecenas Przedstawia mi tą opinię bynajmniej kiwając głową , bym prosił Pana Mecenasa tutaj do mikrofonu żeby Pan wątpliwości Pana Radnego, albo rozwiał, ewentualnie wyjaśnił .

 

Radca Prawny Artur Kołcz

Szanowni Państwo kwestia dotyczy głosowania bez dyskusji na temat poprawki samej , nie samego punktu tylko poprawki . Wniosek dotyczy poprawki , nie punktu w punkcie , kiedy będzie już właściwie rozpatrywana uchwała jak najbardziej dyskusja będzie .

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Czyli sądzę, że Pan Radny Kraśniewski te argumenty przyjął do wiadomości jeżeli nie ma już tutaj żadnych wątpliwości co do formalnej strony tego wniosku. Jeszcze Pan Radny. Proszę bardzo.

 

Radny Witold Kraśniewski

Panie Przewodniczący, Szanowna Rado , Panie Radcy, czy Panie Prawniku, czy Panie Mecenasie. Proszę Pana wniosek Pana Radnego Jezierskiego brzmiał tak: z uwago na to ,że sprawa już została przemaglowana tydzień temu, bo rzeczywiście tydzień temu tu się część z nas zebrała , w związku z tym ,że sprawa została przemaglowana czyli długo przedyskutowana stawiam wniosek o nie dyskutowanie nad tym a nie nad(…) o poprawce . to zmienia oczywiście sytuację ,ale mowa była żeby nie dyskutować , chyba dobrze słyszałem ,a jeśli nie to proszę bardzo .

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Proszę bardzo Pana Radnego o sprecyzowanie żebyśmy nie mieli wątpliwości formalnych.

 

 

 

Radny Piotr Jezierski

Ja bym chciał powiedzieć, że Pan Przewodniczący  jeszcze nie wywołał uchwały tylko był wniosek przeczytany, więc ja się nie wypowiadałem za uchwałą , która nie została jeszcze wywołana ale dyskutowałem i wygłosiłem oświadczenie na temat wniosku. Dziękuję.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Dziękuję, czyli mamy wniosek formalny obecnie do przegłosowania. Zamknięcie dyskusji w sprawie samego wniosku grupy radnych . Nie uchwały, a więc tu w żadnym wypadku żadne inne kwestie nie są rozstrzygane. Wobec powyższego proszę bardzo przystąpimy do głosowania.  Kto z Państwa Radnych jest za przyjęciem wniosku Pana Piotra Jezierskiego o zamknięcie dyskusji nad samym wnioskiem.

10 radnych za. Kto jest przeciwny – 7 radnych przeciwnych. Kto się wstrzymał- jeden radny się wstrzymał , na Sali mamy 18 radnych bo radny Smolarek się z dalszej części zwalniał sesji. Czyli wniosek o bez głosowanie , bez dyskusji został przyjęty. Wobec tego głosujemy nad samym wnioskiem radnych. Ja już nie będę Państwu odczytywał, jeżeli Państwo poprzecie ten wniosek powoduje to zmianę w samej uchwale jeżeli Państwo tego wniosku nie poprzecie uchwała będzie rozpatrywana dalej w wersji zaproponowanej przez Pana Prezydenta.

Kto z Państwa jest za przyjęciem wniosku grupy radnych wcześniej już przeze mnie przedstawionego? 7 radnych za. Kto jest przeciwny? /koniec pierwszej kasety str. B/ (..)grupy radnych, kto z państwa jest za przyjęciem wniosku, proszę naprawdę podnieść ręce żeby można było łatwo policzyć. 7 radnych jest za. Jeszcze raz proszę bardzo pana Sekretarza o dokładne przeliczenie , ja powtarzam głosujemy nad wnioskiem grupy radnych , kto z państwa jest za przyjęciem  wniosku. 8 radnych jest za. Kto jest przeciwny- 10 radnych jest przeciwnych, wstrzymujących nie ma więc tylko 18 radnych. Wniosek nie przeszedł. Przystępujemy już  do samej uchwały.

Kto z państwa radnych chciałby zabrać głos w dyskusji nad niniejszym projektem? Pan Radny Ślusarski, Pan Radny Mizera, Pan Radny Czepek Marek, Pan Radny Michał Czepek, Pan Radny Piasecki jak się nie mylę. Oddaję głos Panu Ślusarskiemu.

 

Radny Przemysław Ślusarski

Panie Przewodniczący, Panie Prezydencie , ja mam pytanie dotyczące paragrafu trzeciego – ustala się zerowa stawkę opłaty za parkowanie dla- i tu są wymienione enumeratywnie kto może korzystać z tej zerowej stawki . Mam pytanie, co z firmami ochroniarskimi , które często parkują na terenie strefy . Nie sądzę żeby płaciły za te parkowania , czy to będzie jakoś uregulowane w tej uchwale, czy tez domyślnie nikt nie będzie domagał się od nich  opłaty .

 

Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora

Szanowni Państwo, ja szczerze mówiąc nie znam powodu dlaczego akurat firmy ochroniarskie miałyby być zwolnione z opłaty z tego płatnego parkowania , te firmy ochroniarskie prowadzą działalność gospodarczą jak każdy inny przedsiębiorca , za chwile damy firmom ochroniarskim, a dlaczego  firmy sprzątające. Dlaczego firmy prowadzące zieleń w mieście, dlaczego nie wiem i tak dalej. Poza tym należy pamiętać ,że jest to niedozwolona pomoc publiczna, gdybyśmy udzielali pomocy publicznej, gdybyśmy tego typu zapis dla tego typu firm prowadzących działalność gospodarczą pop prostu wprowadzili do tego projektu uchwały.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Dziękuję bardzo. Czy Pan Radny chciałby jeszcze uzupełnić swoją wypowiedź? Dziękuję bardzo. Proszę bardzo, pan Radny Mizera.

 

 

Radny Łukasz Mizera

Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo chciałbym odnieść się w trzech słowach do projektu tej uchwały, to jest bodajże trzeci projekt, który tutaj trafia lub nie trafia na obrady w ostatnim momencie wycofany. W mojej ocenie jest to projekt bardzo zły, nie rozwiązujący problemów z którymi na co dzień mieszkańcy Grudziądza się borykają jak i turyści którzy nasze miasto odwiedzają. Ja na prawdę jestem bardzo dalekim przeciwnikiem od zamykania dyskusji, od tego co było tutaj przed chwilą ale też jasno przesądzony był wynik głosowania więc nie warto było wracać do tego o czym rozmawialiśmy. Ale wracając do samej uchwały, szanowni Państwo jest to tylko i wyłącznie zwiększenie biurokracji poprzez dodatkowe karty parkingowe, targowe które mieszkańcy maja wykupywać na określone godziny , no tak na prawdę nie służy to w ogóle polepszeniu sytuacji  a wręcz odwrotnie, jeszcze bardziej ją komplikuje. Z tej okazji jasno dość można zauważyć ,że próbujemy naprawić banalną sytuację od ponad pół roku i rozwiązania które za każdym razem proponujemy mieszkańcom Grudziądza są jeszcze bardziej udziwnione i jeszcze bardziej skomplikowane i niejasne. Ja uważam ,że ta droga która w tym momencie idziemy , uchwalając , podejmując tą uchwałę jest błędna i dlatego będę zdecydowanym przeciwnikiem jej podjęcia. Dziękuję.

 

Radny Marek Czepek

 Panie Przewodniczący , wysoka Rado, ja chciałem zapytać Prezydenta jeżeli to możliwe i wyrobić sobie zdanie o zasadności poszerzenia strefy płatnego parkowania o parking przy ul. Sienkiewicza i parking przy Flisaku , chciałem się zapytać Pana Prezydenta jakie Miasto poniosło nakłady finansowe na stworzenie tych miejsc parkingowych. I drugim pytaniem jest jakie Miasto uzyskało przychody z tytułu już półrocznej eksploatacji tych nowych parkingów. Dziękuję.

 

Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora

Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo Radni, jeżeli chodzi o nakłady poniesione na te dwa parkingi wymienione przez pana Radnego Marka Czepka to przede wszystkim standardowe, jeżeli chodzi o parking przy ulicy Sienkiewicza był to standardowy remont w postaci dziur które tam po prostu były na tym parkingu. Czyli wpuszczenie po prostu walca wpuszczenie masy na gorąco , załatanie tych dziur i tego typu remont parkingu myśmy tak naprawdę systematycznie co roku w tym miejscu przeprowadzali ponieważ Parking należy do Miasta. Jeżeli Pan Radny być może miał na myśli parkomaty, czyli urządzenia do obsługi tej strefy płatnego parkowania, to koszty te w stu procentach ponosi firma Kular , która jest zwycięzcą , jest naszym operatorem trzyletnim na prowadzenie strefy płatnego parkowania tutaj w Grudziądzu. , nie są to nasze koszty. Poprzednik w 10 letnim kontrakcie to tego typu nakłady ponosiło miasto Grudziądz. W tej chwili tak spisaliśmy specyfikację aby to operator ponosił na siebie kwestie związane z dostarczeniem parkomatów  i kwestie związane z serwisowaniem i obsługą tych parkomatów. Zarówno jak i na parkingu przy ul. Sienkiewicza jak i królowej Jadwigi czyli Flisaku. Tych nakładów, jeżeli mówimy o przyłączach o przewodach jakichś, parkomatach nie ponosiliśmy. Kolejną rzeczą którą ponieśliśmy to było dodatkowe kilka bodajże około dziesięciu miejsc przy ul. Królowej Jadwigi. Ten parking został powiększony ilość miejsc została tam zwiększona i Pani Dyrektor proszę mi przypomnieć ile miejsc dodatkowych tam uzyskaliśmy i ile to kosztowało.

 

Dyrektor ZDM Sylwia Łazarczyk

/wypowiedź Pani Dyrektor bez użycia mikrofonu- powstało 16 dodatkowych miejsc/

 

 

 

Radny Marek Czepek

Panie Prezydencie chciałbym się zgodzić z pana sugestiami ,że to nie są nasze koszty. Są nasze koszty pośrednio prawda, bo jeżeli Miasto podpisuje umowę z firmą obsługująca to w jakiś sposób musi te koszty uwzględnić także ja wiem ,że nie są to koszty bezpośrednio jakie Miasto na to wydało, natomiast pośrednio tak.

 

Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora

Szanowny Panie Radny, no w dziesięcioletnim kontrakcie który minął gmina-miasto Grudziądz okazała z przychodów ze strefy prawie 70 % tego co wpływało przez poszczególne osoby. Całą obsługę parkomatów ponosiliśmy my i jeszcze dostarczaliśmy bodajże 50% parkomatów. W tej chwili oddajemy zaledwie 53%  dokładnie na firmę Kular, ale po stronie leżą wszystkie koszty, również koszty związane z obsługa całej tej strefy z windykacją  i tak dalej. Więc ten kontrakt jest zupełnie inny, znacznie więcej do budżetu Miasta wpływa środków finansowych , jeżeli mówimy o strefie płatnego parkowania. Szacujemy ,że roczny dochód z tytułu strefy płatnego parkowania jest w granicach jednego miliona złotych. 1,5 przepraszam, Pan Skarbnik mnie poprawia. 1,5 miliona złotych. Czyli  Pan wcześniej Radny zapytał ile szacujemy będzie ten dochód jeżeli mówimy o ulicy Sienkiewicza , Królowej Jadwigi szacujemy skali roku na około 200 tysięcy złotych oczywiście rok musi się zamknąć. Na razie mieliśmy miesiące zimowe , mieliśmy część powodzi, gdzie ten parking był wyłączony, jeżeli mówimy o parkingu przy Flisaku , musimy wejść w te pełne miesiące.

 

Radny Michał Czepek

Państwo Radni w związku z tym, że wniosek Państwa Radnych z opozycji nie przeszedł ja pragnę wyrazić nadzieję ,że państwo poprzecie tą uchwałę , dlaczego, ponieważ zarówno państwa wniosek jak i uchwała którą mamy głosować za chwilę ma służyć temu żeby mieszkańcy na parkingu przy ulicy Sienkiewicza płacili mniej. Przypomnę tylko ,że obecnie osoby które pracują na targowisku płacą za abonament miesięczny 60 złotych , zaproponowana uchwała przewiduje pięć złotych takiej opłaty za miesiąc , natomiast osoby które pracują w śródmieściu w chwili obecnej praca za parking za abonament 60 złotych , natomiast jeżeli ta uchwała wejdzie w życie będą płacili złotych 30. Także głosowanie przeciwko tej uchwale byłoby glosowaniem na niekorzyść mieszkańców Grudziądza.

 

Radny Łukasz Mizera

Panie Przewodniczący , Szanowni Państwo. Panie Radny, rozumiem ,że pan głosował wcześniej na szkodę mieszkańców i pan się jasno do tego przyznał ponieważ jeżeli by pan poparł wniosek opozycji to te opłaty na tych parkingach by nie istniały i wówczas nie trzeba by było obniżać , tak jak pan mówi ta uchwałą a nie byłoby tych opłat wcale. Więc jasno pan przyznał się do tego ,że głosował pan przed chwilą na szkodę mieszkańców nie popierając wniosku opozycji i również przyznał się pan do tego ,że w tym momencie szantażem postawiliście nas przed ścianą, że jeżeli  nie zgadzamy się na nasze rozwiązanie no to jedynym rozwiązaniem, dobrym które jest  , jest rozwiązanie zaproponowane przez Pana Prezydenta. W ten sposób się nie postępuje . Oczywiście będziemy do tego zmuszeni, ale bardzo się cieszę że pan zauważył że wcześniej głosował pan zdecydowanie na niekorzyść mieszkańców tego Miasta. I następną sporawa do której chciałbym się odnieść panie Prezydencie, no Pani Naczelnik mówiła dochodzie w granicach 12 tysięcy miesięcznie, Pani Dyrektor, przepraszam. 12 razy 12 jest 144 a nie 200 tysięcy więc. Te szacunki równie dobrze mogą być zaniżone ponieważ ta kwota którą pani Naczelnik przed chwilą podała, Pani Dyrektor przed chwila podała , no obejmuje wpływy przed tą zmianą , przed tymi opłatami, przed tymi zniżkami na bilety targowe i tymi historiami które spowodują, że dochód z tego miejsca będzie zdecydowanie niższy i myślę ,że w tej sytuacji takie szacunki powinny być raczej niższe a nie zawyżone, to jest na prawdę zaskakujące. Także szanowni państwo, chciałem się jeszcze w dwóch zdaniach odnieść do tego co się stało i jaka to jest argumentacja. Szanowni Państwo, no nie można  w ten sposób postępować jak przed chwilą to zrobiliście. Ni prowadziliśmy żadnej dyskusji. Państwo od początku byliście jej przeciwni i teraz jeszcze używacie argumentu wprowadzając , powtarzam , wprowadzając wcześniej te opłaty mieszkańcom teraz próbujecie dyskutować ,że my będąc przeciwni tym rozwiązaniom zmuszamy ich do poniesienia  dodatkowych kosztów. Ja panu pragnę przypomnieć ,że gdyby nie nasz upór i walka o te parkingi to najprawdopodobniej sytuacja zostałaby zgodna z tą pierwszą uchwałą , nikt by na ten temat nie mówił nikt by się tym nie przejmował i sytuacja nie uległaby żadnej zmianie. Tej uchwały dzisiejszej by nie było gdyby nie głosy części radnych, gdyby nie ten wniosek o wcześniejszą zmianę i rozpętanie dyskusji na ten temat. Więc naprawdę dzisiaj mówienie o tym że jak opozycja nie zagłosuje zgodnie z wolą Prezydenta to pan Prezydent , przepraszam, to mieszkańcy na tym nie skorzystają  jest na prawdę nie uzasadnione a wręcz krzywdzące i ja bym na prawdę tak daleko idących wniosków na pana , to śmieszne, wręcz śmieszne. Jakie pan Radny opowiada , więc ja na prawdę takich wniosków nie wyciągam i bym sobie taką retorykę darował.

 

Radna Maria Milinkiewicz

No właśnie, ja przyszłam po rozum do głowy jak pan Mizera powiedział i sobie poszłam na rynek zrobiłam sondę. Kilkakrotną sondę. Zapytałam ludzi który mają duże stragany, małe stragany , przyjeżdżają. I nikt nie powiedział mi że pięć złotych za miesiąc to jest nie do płacenia. Ale podszedł do mnie człowiek z innej ulicy i dostało mi się co innego , a czym ja się różnię że auto mam postawić na Placu Stycznia i mam tam zapłacić. I w związku z tym taka troska o mieszkańców to uważam, troska o wszystkich mieszkańców a nie wybiórczo , czy ten przy Flisaku czy Sienkiewicza. Jeżeli tak jest , wprowadzamy parkingi płatne w mieście to bądźmy obiektywni ja nie patrzę czy to ta strona czy ta. Ja jestem niezależna i w trosce o wszystkich mieszkańców się wypowiadam. Jeśli mamy płacić to płaćmy wszyscy a jak nie to nie płaćmy nic. I jeszcze taka dygresja. Podchodzi facet i do mnie mówi, Pani a jak podwyższają tą, benzynę to nikt nie protestuje. I teraz co, mamy różnicować mieszkańców  z Placu Stycznia ,że inaczej bo niech płaca a mieszkańców którzy są na Sienkiewicza. I dlatego przyszłam po rozum do głowy i właśnie zrobiłam sobie dla siebie przemyśleń, bo tez byłam przeciw żeby ten, pamiętacie państwo , parking przy Sienkiewicza był bezpłatny, ale dokonując głębokiej analizy i wypowiedzi, wsłuchania się w ludzi co mówili. Stwierdzam ,że rzeczywiście nie wolno nam segregować my i oni , my tu jesteśmy radnymi dla wszystkich  mieszkańców Grudziądza i dodatkowo tutaj jest tylu radnych z wieloletnim stażem i teraz jeżeli 70 % , a mamy zysk 47 dla Miasta to uważam , czy to małe czy duże pieniądze, ale jest poprawa. Tak ja myślę. Nie mam wiedzy, to prawda, ale wczułam się w losy mieszkańców i szanowni państwo jesteśmy radnymi wszystkich mieszkańców Grudziądza. Dziękuję.

 

Radny Michał Czepek

Chciałbym nawiązać do wypowiedzi Radnego Mizery. Panie Radny gdyby zechciał pan sięgnąć do protokołu z sesji sierpniowej zeszłego roku zobaczyłby pan jakie argumenty padały za tym aby w dwóch miejscach utworzyć strefę płatnego parkowania . Tam były dwa cele. Pierwszy cel- po to żeby rozbudować parking przy flisaku ponieważ turyści nie mieli gdzie parkować. No a drugi cel był taki żeby we wtorki i piątki osoby które są pracownikami na targowisku lub są odwiedzającymi na tym targowisku nie miały możliwości zaparkowania tam samochodu chociaż ten parking ma służyć tylko i wyłącznie, znaczy głównie targowisku we wtorki i piątki . Ponieważ tam parkowały osoby które są zatrudnione w strefie. I ok. Przyjęta została uchwała w sierpniu i nie zdała w Sty procentach egzaminu, przyznajemy się do tego z ręką na sercu. A zaproponowana dzisiaj uchwała ma to zmienić.

 

 

Radny Łukasz Mizera

Panie Przewodniczący Szanowni Państwo  ona nie tyle, że nie spełniła w stu procentach tych oczekiwań o których pan radny przed chwilą mówił, ale wprowadziła tez dodatkowe problemy czyli to o czym mówiliście wcześniej ,że ludzie nie będą zostawiali samochodów w centrum miasta tylko będą szukali alternatywy nie spełniło w ogóle  żadnych pokładanych w tym nadziei. Centrum miasta jest bardziej zakorkowane niż w okresie przed wprowadzeniem tej  uchwały i tam gdzie były te bufory bezpieczeństwa , dwa bufory bezpieczeństwa gdzie mieszkańcy mogli zostawić te samochody to rzeczywiście nie funkcjonuje. One są w większości czasu puste ludzie szukają innych miejsc. A co do tego stwierdzenia ,że  nie różnicujmy mieszkańców , samo wprowadzenie strefy jest różnicowaniem mieszkańców. Bo kawałek dalej na ulicy Słowackiego strefy już nie ma , na końcu ulicy Kościuszki strefy również nie ma. I tak samo moglibyśmy powiedzieć dlaczego, czym gorsi są mieszkańcy tych ulic które są objęte strefa od tych ulic w których strefy nie ma. bo tak jest zorganizowane centrum miasta. My rozpatrujemy tylko i wyłącznie problem tych dwóch parkingów i tego jak one wpływają na całość mieszkańców Grudziądza, na ile pozwalają im łatwiej znaleźć miejsce parkingowe , zrezygnować z dodatkowych opłat, łatwiej dotrzeć do pracy i to jest kluczowe. A tak naprawdę jeżeli chcielibyśmy zrobić wszystkim równo to strefa płatnego parkowania powinna obejmować całe miasto. Wówczas wszyscy mieliby równo.

 

Radny Eugeniusz Piasecki

Panie Przewodniczący, wysoka Rado, chciałbym tylko się odnieść do słów szanownej Pani Radnej Milinkiewicz. Otóż nie jest niczyim zamiarem podział naszych mieszkańców ponieważ te dwa parkingi jeżeli będą bezpłatne są dla wszystkich mieszkańców, dla każdego kto przyjedzie . Pierwotne założenia były takie aby utrzymać jeden parking, jak jeszcze nie było parkingu przy flisaku, utrzymać jeden parking bezpłatny nie w centrum miasta gdzieś na powiedzmy trochę dalszej części, po to aby każdy kto przyjedzie do miasta z oszczędności czy powiedzmy, z braku pieniędzy , mógł zostawić sobie bezpłatnie na tym parkingu samochód. Dlatego dla tych mieszkańców którzy chcieliby tak zrobić miała być ta uchwała i ta nasza propozycja. I druga sprawa- rozumiem ,że pani zrobiła sondę i rozmawiała pani z właścicielami straganów, ale ilu jest właścicieli straganów a ilu kupujących. Uważam ,ze tego do końca nie rozwiążemy ale utrzymanie akurat tego parkingu, przy tym targowisku bezpłatnego jest jak najbardziej wskazane. Dziękuję.

 

Radny Witold Kraśniewski

Panie Przewodniczący, Szanowni Rani, nawiązuje do ostatniego zdania Pana Piaseckiego, tez uważam że przy ulicy Sienkiewicza obowiązkowo ten parking powinien być bezpłatny i stąd wniosek jaki został dzisiaj przedstawiony przez naszą stronę a niestety w głosowaniu upadł, upadł dlatego ,że rządząca ekipa PO po prostu nie pozwoliła dyskutować nad tym wnioskiem i myląca jest wypowiedź pana Czepka, Radnego Czepka, który mówi że my nie chcemy tego, my glosujemy przeciwko. To jest nie fair z pańskiej strony traktowanie sprawy. Pan traktuje nie tylko nas ale i mieszkańców jako bezkształtną masę i nie myślącą, oni wiedzą dokładnie kto jest za tym żeby ten parking przy ulicy Sienkiewicza był płatnym a nie tak jak my jako tu opozycja i słusznie zauważył pan Radny Mizera ,że gdyby nie nasze stanowisko to już dawno upadłoby to w ubiegłym roku w grudniu. I chcę powiedzieć proszę państwa, że to zależne jest od tego kto z kim rozmawia , kto gdzie ucho przyłoży , ja chce odpowiedzieć pani radnej Milinkiewicz, ja tez się bliżej zainteresowałem , ja mam na to świadka z naszej strony, który pozwolił się przejechać, zobaczyć i ja powiem tak, jest parking w tym mieście potężny na 226 kopert. I ja pomijam kwestie wtorku czy piątku , to on jest ale faktycznie go nie ma ,bo jeżeli przy 226 chyba stanowiskach jest 8 do 10 samochodów w godzinach od 15 w górę , to ja się pytam jaka on funkcje spełnia. On miał spełniać, jak powiedział pan Prezydent Sikora , że ma rozładować , wiadomo rozładować zakorkowanie miasta. I słusznie pan doszedł później po rozum do głowy , jak Pani Radna Milinkiewicz, że niestety , bo pan sam to dokładnie powiedział ,że niestety nie udało się rozładować , no jeżeli nie udało się rozładować to nad czym my dyskutujemy. Nad czym my dyskutujemy. Stoi pusty parking, stoi pusty, tydzień temu byliśmy. Ja byłem raz byłem drugi raz, 8 na 200 stanowisk czy 9 to znaczy ,ze jest pusty. I nie upierajcie się i tak ocenią to mieszkańcy, właśnie ten problem który nurtuje wszystkich , bo jak państwo tu stwierdzili , prawie każda rodzina ma samochód. Ocenia to właściwie niedługo, bo za cztery miesiące. Będą wiedzieli kto stoi za mieszkańcami a kto jest przeciwny ich interesom.

 

Radny Michał Czepek

Tak naprawdę nasze interesy są zbieżne bo działamy w interesie takim żeby rozładować centrum miasta z parkujących samochodów żeby tam parkowały, w związku z tym musza otrzymać jakieś preferencje cenowe na tym parkingu, a jednocześnie działamy na korzyść handlujących i samych kupujących na tym targowisku , czyli tam tez będą miały możliwość zaparkowania samochodu bo miejsca tam będą. Natomiast będą płaciły bardzo niewielką stawkę tak, także ta uchwała na prawdę rozwiązuje problemy i zgłoszone przez państwa i przez mieszkańców tutaj bezpośrednio do Ratusza.

 

Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora

Panie Przewodniczący, szanowni państwo, chciałbym przede wszystkim jeszcze raz przypomnieć wszystkim państwu czemu tak naprawdę służy strefa płatnego parkowania . Przede wszystkim służy do zwiększenia rotacji parkujących pojazdów w ścisłym centrum miasta. Ponieważ no miasto nie jest z gumy , starówki się nie da rozciągnąć, nie da się nowych placów dołożyć więc trzeba zwiększyć rotację pojazdów, trzeba ułatwić kierowcom odwiedzającym ta starówkę krótkotrwały postój , to są jakby takie książkowe przykłady dlaczego strefa ma być. Musi służyć realizacji polityki transportowej miasta , zachęcić mieszkańców miasta do korzystania z komunikacji miejskiej również po to modernizujemy komunikacje miejskie , zwiększamy podarz nowych linii aby ten cel osiągnąć , bo w prowadzonej ostatniej właśnie tej   nowelizacji uchwały o strefie płatnego parkowania z pierwszego grudnia zeszłego roku , w komunikacji miejskiej jeżeli porównamy rok do roku , to mamy wzrost pasażerów około 1- 2 % , to jest naprawdę w skali kraju kapitalny wynik. Są nowe, niskopodłogowe pojazdy , modernizujemy tramwaje aby, jeżeli ktoś musi do centrum dojechać to po to musi tez mieć nowoczesną komunikację miejską.  I powtórzę po raz kolejny, jest to znacząca pozycja po stronie dochodów w budżecie miasta Grudziądza . Jest to około półtorej miliona złotych w skali roku. Remontujemy bardzo wiele dróg, remontujemy ,modernizujemy bardzo wiele traktów, te środki na te inwestycje trzeba skądś wziąć. Między innymi temu służy ten quasi podatek, czyli opłaty w strefie płatnego parkowania., jeżeli teraz mówimy o opłatach w skali Grudziądza i tego co zamierzamy zrobić, szanowni państwo, no właśnie wychodzimy, Prezydent wyszedł naprzeciwko państwa wnioskom, aby mieszkańcy mieli ułatwiony dostęp zwłaszcza w dni targowe, to był Państwa Radnych wniosek i Prezydent zaproponował abonament miesięczny, czy to dla kupującego , odwiedzającego, handlującego tam we wtorki i w piątki za 5 złotych w skali miesiąca. To jest tyle ile tak naprawdę dwa bilety komunikacji miejskiej tam i powrotem. Tam jest chyba 4,80 bo bilet w Grudziądzu wynosi  2, 40. ale to jest mniej więcej ten sam poziom kosztów. Kolejna rzecz ,aby rozładować właśnie centrum miasta, zachęcić zwłaszcza osoby pracujące w strefie płatnego parkowania, to jest zaproponowania w połowie wysokości abonamentu miesięcznego czyli, może przeczytam: 30 złotych za miesiąc abonament dla zatrudnionego w strefie płatnego parkowania człowieka, gdzie normalnie on wynosi 60 złotych czyli to jest 50%. Ale jeżeli dana osoba wykupi sobie na przykład roczny abonament zapłaci już trzysta złotych czyli zyskuje dwa miesiące jak gdyby, gratis. I jeszcze może ostatnia informacja porównująca ceny stref płatnego parkowania, jak wyglądamy na tle województwa kujawsko-pomorskiego i najbliższych miast. Chciałbym Państwu przypomnieć radnym , że około trzy lata temu bądź dwa , nie pamiętam dokładnej daty , państwo radni znieśli na wniosek Prezydenta Malinowskiego , opłaty w strefie płatnego parkowania w soboty. W Grudziądzu nie mamy opłat w soboty- to był krok naprzeciwko mieszkańcom. Inne miasta wszystkie mają opłaty w soboty. Wcześniej, trzy lata temu, strefa funkcjonowała do godziny osiemnastej, godzina ta została skrócona o jedna godzinę. W tej chwili strefa jest w godzinach 8-17 . Czyli jest to tez o godzinę krócej niż w większości miast w Polsce. I ostatnia może rzecz porównująca- opłaty dzisiaj obowiązujące w skali naszego województwa- w Grudziądzu za pierwsza godzinę płacimy dwa złote gdzie w Bydgoszczy 2,50, w Toruniu 2,50 a w Chełmnie na starówce 3,00. Za druga godzinę odpowiednio Grudziądz- 2,40; Bydgoszcz 3,00; Toruń 3,00; Chełmno 3,50 . chciałbym tez państwa poinformować, że to co mieszkańcom zamieszkującym wewnątrz strefy oferujemy w naszej uchwale dotychczasowej i w tej proponowanej to jest ośmiozłotowy abonament dla mieszkańca. Czyli jeżeli ktoś mieszka w strefie 8 złotych zapłaci- może parkować. Takich abonamentów nie ma Toruń i nie ma Bydgoszcz. Abonamentów dla zatrudnionych w strefie płatnego parkowania nie ma Bydgoszcz, Toruń, Chełmno, więc jesteśmy naprawdę tacy pro- mieszkańcom jeżeli proponujemy tą uchwałę na tle innych miast. Proszę o tym pamiętać i ostatni raz po raz kolejny przypomnę, mamy w Grudziądzu zarejestrowanych trzydzieści osiem tysięcy pojazdów. Trzydzieści osiem tysięcy pojazdów, czy chcemy czy nie chcemy to miejsc parkingowych będzie zawsze brakować bo ludzie z roku na nok kupują kolejne , już w tej chwili gro rodzin ma dwa bądź trzy pojazdy. Dziękuję.

 

Radny Przemysław Ślusarski

Panie przewodniczący, szanowni państwo radni, Powstaje pytanie czy ta uchwała rozwiązuje jakiś problem. Proszę sobie przypomnieć jakiś czas temu kiedy przy ulicy Sienkiewicza parking był bezpłatny osoby które jeździły do pracy o godzinie siódmej zgodnie stwierdzały, że ten cały parking był już pełen, czyli osoby które chciały przyjechać na rynek i tam zaparkować nie miały po prostu takiej możliwości. Ta uchwałą myślę że taką możliwość wprowadzimy. Kolejny problem zakorkowania centrum miasta. Myślę, że obniżenie opłaty abonamentowej dla osób zatrudnionych w strefie o 50% spowoduje, że pewnie nie wszyscy ale jakaś część tych pracowników przeniesie się na teren parkingu przy ulicy Sienkiewicza. Nie zajmą całego parkingu, co tez pozwoli oczywiście na parkowanie tym osobom które będą miały wykupiony abonament na dni targowe. No i kwestia parkingu przy flisaku, Pan radny Mizera stwierdził, że to nie rozwiązuje problemów mieszkańców ani turystów. Otóż chcę panu powiedzieć, że problem turystów rozwiązany został zdecydowanie i radykalnie, bo o ile pan dobrze pamięta, chyba że pan już tego nie pamięta, kiedy nie było tam opłat parkingowych ten parking był ciągle zajęty , przynajmniej od rana do godziny 15. 30 czy 16.00 i żaden turysta który przyjechał do miasta nie miał możliwości żeby tam zaparkować, natomiast te osoby które tam parkowały w pewnej części przeniosły się dokładnie o 50 metrów dalej w kierunku firmy Skala i tam dalej bezpłatnie sobie parkuje, więc mówienie, że ten proponowany projekt uchwały niczego nie rozwiązuje jest wprowadzaniem oczywiście osób w błąd. A co do dyskusji na temat państwa zmian do tego projektu uchwały na komisji każdy mógł dyskutować tyle ile chciał , a jeżeli ktoś nie chciał dyskutować to po prostu nie dyskutował. Natomiast taka możliwość jak była i opowiadanie o tym ,że nikt nie mógł się na ten temat wypowiedzieć jest tez wprowadzaniem w błąd. Dziękuję bardzo.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Dziękuję bardzo, wyczerpaliśmy listę mówców. Kolejna grupa mówców, kto z państwa radnych chciałby zabrać głos. Pan Radny Mizera już dwa razy zajmował głos , pierwsze złożył pan. Do pana Czepka nie no w drugim wypadku pan tez zajął merytoryczną dyskusję , mogę panu ad vocem do wypowiedzi pana Radnego Ślusarskiego , ale niestety dwa razy pan się wypowiadał , pierwsza wypowiedź była tak jakby oświadczeniem ,że będzie pan głosował przeciwko. Tutaj się już Pan nie wypowiadał ad vocem , następnie do wypowiedzi pana Czepka pan się ustosunkował i następnie też merytorycznie w tej swojej treści wypowiedzi do samej treści uchwały. Może się mylę, ale bynajmniej to wszystko zapisuję i staram się przestrzegać. Ad vocem do Pana ślusarskiego. Proszę bardzo.

 

Radny Łukasz Mizera                                                                                                

Panie Prezydencie , szanowni państwo, ja mam tylko taką propozycję, pewnie przez część z Państwa zostanie ona uznana jako złośliwa ale skoro państwo jesteście takimi specjalistami od strefy jak tu mówicie to proponuję zająć pomorska strefę ekonomiczną  wzrosną wam przychody.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Ale bym prosił żeby się pan odniósł konkretnie do pana Ślusarskiego.

 

Radny Łukasz Mizera

I nie będzie trzeba wyrywać ludziom paru złotych argumentując to w tak dziwny i nieudolny sposób jak robił to przed chwilą pan radny Ślusarski . Dziękuję.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Znaczy jeżeli będzie strefa kiedyś tematem na pewno w tym wypadku. Proszę bardzo ad vocem pan radny Ślusarski.

 

Radny Przemysław Ślusarski

Panie Przewodniczący , państwo radni my nigdy  nie twierdziliśmy, ja w szczególności, że znam się na wszystkim a w szczególności jakoś specjalnie na strefie parkowania, natomiast rozumiem  że nie chce mi pan odebrać prawa do dyskusji bo pan przeciwko temu protestował, natomiast domyślam się ,że pan jest specjalista od wszystkiego bo patrząc na liczbę tematów w których pan zabiera głos. Dziękuję bardzo.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Ad vocem tez możemy zabrać dwa razy, przepraszam bardzo przepraszam ale niestety już… Panie Radny pan dokładnie zna zasady a ja zasad nie zmieniam . Czy ktoś z Państwa chciałby się jeszcze.. W wolnych głosach oczywiście panu udzielę, jeszcze się przypomnę ,że pan chciał zabrać głos. Proszę bardzo , pan radny Szymański.

 

Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Szymański

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado może zanim przedstawię stanowisko Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, Ruchu dla Grudziądza też się odniosę do paru spraw. Jedna by dotyczyła mediów i zwrócę się też przy okazji do mediów z pewną sugestią. Szanowni Państwo ja tez bardzo bym prosił, że jeżeli państwo piszecie ,że cos było konsultowane i na przykład piszecie że to było konsultowane z Radnymi to ja chcę zwrócić uwagę że tak nie jest. Jest konsultowane tylko z jedna grupą natomiast z pozostałą nie. To jest tylko sygnał, że posłużę się przykładem, grupa radnych dziesięciu składa pismo ważne, praktycznie batalia toczy się pół roku, ale z nami się już nie konsultuje. To jest przykład jak my jesteśmy traktowani w związku z tym ta sprawa wygląda tak jak wygląda. No niby mamy wspólne cele, natomiast mnóstwo jest różnych innych rzeczy które nast. mimo wszystko dzielą. To jest taka jedna sprawa. To jest tylko prośba oczywiście żeby państwo też mieli informację, że konsultacje czasami polegają na tym ,że rozmawia się z jedna stroną z dugą już nie. Natomiast też chciałem jakby zwrócić uwagę na inny wątek, ten wątek między innymi dotyczy tego ,że w regulaminie Rady Miejskiej nie ma informacji o tym ,że tylko raz wolno złożyć wniosek , ja mogę go składać kilka razy, może do skutku. Może właśnie po to żeby pojawiła się wśród grupy radnych pewna refleksja. Dlatego właśnie złożyliśmy wniosek, złożyliśmy go w formie pisemnej tym razem z szacunku do Pana Przewodniczącego zebraliśmy odpowiednia ilość podpisów, i tak dalej i tak dalej. To jest proszę państwa dosyć istotna uwaga, chyba  że państwo realizują sugestie pana Wiceprzewodniczącego Szrama, że rozmawiamy tylko i wyłącznie na komisjach. Rozmawiamy tylko na komisjach natomiast na sesji już nie. Jak pojawi się wniosek i mamy rozmawiać na temat wniosku to już nie. W związku z tym , proszę państwa , nie ograniczajcie nas bo my mimo wszystko staramy się przestrzegać Regulaminu Rady Miejskiej. W związku z tym wykorzystujemy tylko i wyłącznie środki formalno-prawne by pewne sprawy zaakcentować. Trzecia kwestia proszę państwa, gdyby nie nasza determinacja, która trwa od grudnia, od 17 grudnia 2009 roku to tak naprawdę nie byłoby żadnej uchwały tutaj i mięlibyśmy uchwałę z sierpnia 2009 pokazującą jak Miasto zabiera kolejne parkingi mieszkańcom Grudziądza. Dwa ważne , istotne z punktu widzenia strategicznego , parkingi zostały mieszkańcom zabrane i proszę państwa to nasza  determinacja sprawiła, że państwo przygotowują trzecia uchwałę. Trzecią uchwałę. Tylko problem jest w tym ,że z nami tej uchwały nikt nie skonsultował. Z wami tak. Wy i tak macie większość, zrobicie co chcecie. To tyle jeżeli chodzi o moje odniesienie się do pewnych spraw. Natomiast teraz, tak jak powiedziałem wcześniej, chciałem przedstawić –powtórzę to- stanowisko radnych Prawa i Sprawiedliwości, Ruchu dla Grudziądza w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie gminy- miasto Grudziądz oraz wysokości opłat za parkowanie i sposobu ich pobierania.

Sprawa opłat za parkowanie w centrum miasta dotyka mieszkańców od kilku lat . Od kiedy po raz pierwszy wprowadzono parkomaty. W sierpniu 2009 roku Prezydent wraz z większością radnych postanowili zabrać mieszkańcom ostatnie wolne od opłat miejsca postojowe. Stosowana uchwała weszła z życie w grudniu. Wówczas Klub Pis- RdG złożył propozycje stosownych zmian w tej uchwale. Niestety Prezydent zlekceważył sugestie dziesięciu radnych a także nie wsłuchał się w krytyczne głosy innych radnych które padały na tej Sali w imieniu mieszkańców. Dziś po blisko pól roku funkcjonowania nowych przepisów , powtórzę to co powiedziałem na sesji, sam wiceprezydent sikora przyznaje, że wprowadzony zapis nie zmniejszył ruchu w centrum , co było celem uchwały. Cieszy nas przyznanie się do błędu i chcemy uniknąć popełnienia kolejnej „gafy” , dlatego w głosowaniu dotyczącym dzisiejszej uchwały opowiadamy się przeciwko jej wprowadzeniu. Analizując uchwałę z sierpnia 2009 z maja 2010 i dzisiejszą dochodzimy do wniosku ,że głównym celem uchwały było zwiększenie przychodu do budżetu Miasta o kilkanaście tysięcy złotych i zadowolenie turystów. Zdajemy sobie sprawę, że Miasto nie ma pomysłu na pozyskiwanie nowych dochodów do budżetu Miasta, dlatego rozumiemy że proponowane rozwiązania zasilają budżet o dodatkowe środki , jednak jako radni reprezentujący interes mieszkańców nie możemy dopuścić do jawnej grabieży ich pieniędzy. Zdajemy sobie sprawę, że Prezydent mając większość wśród radnych może przegłosować praktycznie wszystko. Jednak nie jest to istota sprawy. Nie chcemy manifestacji siły , chcemy rozmawiać i wybierać rozwiązania dla Miasta i jego mieszkańców najlepsze. Dlatego proponujemy odrzucenie uchwały i podjęcie negocjacji w tej sprawie w duchu proponowanych w piśmie z dnia 17 grudnia 2009 roku. Dlatego zwracamy się do pana Prezydenta oraz do radnych koalicji- podejmijmy współpracę w celu naprawy błędów jakie miały już miejsce. Nie popełniajmy kolejnych, pomyślmy o mieszkańcach którzy zaufali nam w wyborach. Radni Pis, RdG mogą przetrzymać jeszcze wiele błędnych decyzji, mieszkańcy Grudziądza nie mają tego luksusu. Dziękuję bardzo.

 

Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora

Panie Przewodniczący, szanowni państwo radni, muszę się ustosunkować do wypowiedzi pana Radnego Szymańskiego.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Panie Prezydencie to jest oświadczenie.

 

Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora

Panie Przewodniczący oświadczenie było w drugiej części wypowiedzi pana radnego.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Aha, to proszę.

 

Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora

Mianowicie pan radny twierdzi ,że uchwały nie są konsultowane z radnymi. Chciałem państwu i panu radnemu przede wszystkim jako doświadczonemu samorządowcowi przypomnieć ,że projekty uchwał pan otrzymuje dwa tygodnie przed każdą sesja Rady Miejskiej , większość z państwa wszelkie projekty uchwał są albo na dodatkowych, jeżeli tego wymaga potrzeba , posiedzeniach komisji ale wszystkie są na wspólnym posiedzeniu komisji. Niestety na tym wspólnym posiedzeniu komisji większości z państwa radnych nie ma, a ci którzy przychodzą to proszę państwa dopiero w tym miejscu otwierają te koperty , odklejają i patrzą o co chodzi. I zaczynają czytać projekty uchwał. Tak niestety wygląda współpraca z częścią radnych. Natomiast jeżeli mówimy o dochody do budżetu , ustosunkuję się o dochodach do samej dróg. Chciałem państwu przypomnieć oprócz tych dochodów ze strefy płatnego parkowania na remonty , inwestycje na drogach to gmina- miasto Grudziądz w zeszłym roku jako jedyna z miast prezydenckich w województwie kujawsko-pomorskim otrzymała trzy miliony złotych na przybudowy ulicy Łyskowskiego z tak zwanych „schetynówek” . W roku 2010 w bieżącym roku, gmina –miasto Grudziądz jako jedyne miasto na prawach powiatu w naszym województwie pozyskało trzy miliony złotych ze „schetynówek” na Śniadeckich , Korczaka i jako jedyne miasto na kolejną inwestycję milion złotych przybudowa ulicy Konarskiego. Jeżeli mówimy o innych ulicach to znowu jako jedyni w województwie pozyskaliśmy z rezerwy subwencji ogólnej 2,4 miliona złotych na przebudowę ulicy Paderewskiego. Jeżeli mówimy o ulicach Hallera, trasy średnicowych, przebudowy ulic starego miasta , przebudowę ulic Portowych mamy w zależności od 50 do 85 procent dofinansowania ulic. Mówię o tym ponieważ dochody ze strefy płatnego parkowania głównie właśnie są na te wkłady własne , na te wielkie inwestycje przeznaczane. Dziękuję.

 

Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Szymański

Panie Przewodniczący, wysoka rado może ad vocem, panie Prezydencie to też do pana. Powiem tak, jeżeli my przygotowujemy pismo z uzasadnieniem i podpisuje się po tym pismem dziesięciu radnych to jest proszę państwa nie mała grupa jeżeli chodzi o Radę Miejska Grudziądza, ja otrzymuję na to pismo odpowiedź po czterech miesiącach. Rzecz niewiarygodna, po czterech miesiącach, to powinno pójść w świat na całą Polskę . A co jest w odpowiedzi, w odpowiedzi jest informacja o tym, oczywiście nie ma żadnej konsultacji, nikt z nami nie rozmawiał w tej sprawie. A odpowiedź jest następująca- maja państwo inicjatywę uchwałodawczą i w związku z tym proszę przygotować uchwałę. To jest wszystko. To są negocjacje? To ,że państwo przygotowują trzecia uchwałę i trzecia błędna naszym zdaniem, to pan uważa że to są negocjacje. A dlaczego nie rozmawiacie z tymi którzy takie pismo przygotowali, którzy od pół roku walczą o ten problem. I jeszcze jedno do odpowiedzi. Proszę państwa my nie przygotowywaliśmy uchwały między innymi dlatego ,że znamy jaka będzie opinia prawna, może nawet mniej opinia prawna , ale jaka będzie opinia wydziału finansowego . Ze względu na to ,że ta uchwała dotyka jakby skutków finansowych , w związku z tym opinia byłaby negatywna. W związku z tym poszliśmy inna drogą. Może w taki sposób uda na się zaproponować jakieś rozwiązania, jakieś kwestie wspólnie rozwiązać, ale nie, po czterech miesiącach odpowiedź  mimo dopominania się jednego, drugiego, trzykrotnie. Potem jest pismo a potem tak na prawdę w piśmie nie ma nic. Oprócz tego że możemy przygotować własną uchwałę  , my o tym dobrze wiemy ,że potrafimy , że możemy przygotować taką uchwałę tylko znamy jakie będą odpowiedzi w stosunku do naszych propozycji uchwał. Dziękuję bardzo.

 

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Dziękuję bardzo. Pan Radny Marek Czepek , to już pana druga wypowiedź. Proszę bardzo. Czy ktoś jeszcze z państwa , pan radny Kraśniewski.

 

Radny Marek Czepek

Panie Przewodniczący, wysoka rado, ja chciałem zaprotestować przeciwko twierdzeniu pana prezydenta, że radni opozycyjni przychodzą nieprzygotowani na sesję i dopiero tutaj otwierają koperty do dyskusji  /koniec drugiej kasety strony A/            

 

Radny Witold Kraśniewski

(..) arogancja ze strony rządzących tym miastem, od czterech lat ją, tą arogancję obserwuję, ale ona powoli już powoli sięga zenitu . Pan mówi w tej chwili, my mówimy o tych opłatach za parkowanie, pan mówi o sukcesach o „schetynówkach” , o trzech milionach . Czy pan naprawdę nie widzi tego ,że rządzicie tak nieudolnie że bardziej nie można, jeżeli pan nie widzi tego ,że dwa lata temu przeszło , dwa lata i miesiąc został oddany pierwszy etap średnicówki i po dwóch latach i miesiącu, bo 31 maja teraz była oddana, nic w tej wierze się nie zrobiło bo tak jak zostało oddane tak to dzisiaj wygląda. Czy pan tego nie widzi. I pan mówi o sukcesach jako ekipa rządząca zniszczyliście to miasto.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Panie radny ja bym prosił żeby pan się ustosunkował.

 

Radny Witold Kraśniewski

Bo ja nie mogę tego słuchać żeby pan mówił o sukcesach , o „schetynówkach” , o trzech milionach a setki milionów Ida w błoto. Jeszcze jedno zdanie. Odnośnie tych opłat targowych, za parkowanie , przepraszam. Dochody o których pan mówił wynoszą w skali roku milion pięćset. Przy milionie pięćset dochodu trudno jest nawet zrezygnować z tego żeby ci którzy przyjeżdżają handlować w tym mieście, bo mówię o tych opłatach wtorki i piątki po 5 złotych  w skali miesiąca. Panie Prezydencie, pięć złotych w skali miesiąca, 60 złotych w skali roku, razy 200 miejsc to jest dwanaście tysięcy w skali roku. I tu my dyskutujemy i robimy z tego wielki problem. Ja wiem ,że przy tym budżecie, fatalnym budżecie do którego do takiego stanu doprowadziliście to jak pan słusznie powiedział tydzień temu każda złotówka się liczy, ja tez uważam że się liczy  tylko że wy tych złotówek nie liczycie. Tu liczycie, tak tu dwanaście tysięcy wam szkoda, ale dwa lata temu dać Prezydentowi najwyższe wynagrodzenie w Polsce.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Panie radny odbieram panu głos. Proszę wyłączyć mikrofon. Panie radny ma pan jeszcze wolne głosy może pan wtedy przedstawić wszystko, czy wynagrodzenie , czy to jaki jest budżet i kto go marnuje w pana ocenie proszę bardzo, do woli. Czy ktoś z państwa chce jeszcze zabrać głos. No ja wiem że pan nie może. Jeżeli nie ma już dyskusji nad tym projektem uchwały przystępujemy do głosowania.

 

            Przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska

większością głosów (za 10, przeciw 8, wstrzymało się 0) przyjęła przedmiotowa uchwałę.

 

/Uchwała Nr LV/60/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 29 do protokołu/

 

Ad. 24

Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia „Wieloletniego Planu Inwestycyjnego (WPI) na lata 2010-2014”.

 

               Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska większością głosów (za 14, przeciw 2, wstrzymało się 2) przyjęła przedmiotową uchwałę.

 

 /Uchwała Nr LV/61/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 30 do protokołu/

 

Ad. 25

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie na okres 10 lat w trybie bezprzetargowym nieruchomości położonych w Grudziądzu przy ul. Polnej z przeznaczeniem na cele rekreacyjne.

              

               Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska większością głosów (za 15, przeciw 0, wstrzymało się 3) przyjęła przedmiotową uchwałę.

 

  /Uchwała Nr LV/62/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 31 do protokołu/

 

Ad. 26

Uchwała w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Dyrektora Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu.

 

            Nie było dyskusji, przystąpiono do głosowania. W wyniku przeprowadzonego głosowania Rada Miejska jednogłośnie przyjęła przedmiotową uchwałę.

 

   /Uchwała Nr LV/63/10 Rady Miejskiej Grudziądza stanowi załącznik Nr 32 do protokołu/

 

Ad. 27

            Interpelacje

Nie zgłoszono interpelacji.

Ad. 28

            Zapytania i wolne głosy

Na zapytania zadane na poprzedniej sesji odpowiedzi otrzymali radni : Marek Czepek, Michał Czepek, Arkadiusz Goszka, Małgorzata Malinowska- Mizera, Łukasz Mizera, Eugeniusz Piasecki, Henryk Szram, Przemysław Ślusarski.

Odpowiedzi stanowią załączniki od Nr 33 do Nr 46 /

 

Radny Marek Czepek

Dostałem odpowiedź na temat dwóch moich zapytań, z jednej jestem zadowolony, ale nie jestem zadowolony z  odpowiedzi na zapytanie o usunięcie zwałów śmieci, jakie powstają przy ogródkach, a ściślej chodziło o nabrzeże Jeziora Rudnickiego Chodzi o to, Panie Prezydencie, że bardzo bym prosił o jakąś taka szczegółową odpowiedź , a nie że posprzątamy, jak przyjdzie na to czas. Bardzo proszę o sprecyzowanie tej odpowiedzi, bo mieszkańcy osiedla Mniszek i ci, którzy korzystają z tych ogródków, to chcieliby ode mnie mieć odpowiedź bardziej konkretną. Proszę Pana Prezydenta o bardzo konkretna odpowiedź.

 

Radny Marek Czepek

W związku z tym, że sezon turystyczny już się w pełni rozpoczął, natomiast jak się wjeżdża do Grudziądza od strony Bydgoszczy, czy Gdańska, to ten widok nieuporządkowanego terenu po Zakładach Mięsnych jest okropny. Słyszeliśmy od Pana Prezydenta, że znalazł się już właściciel, że prowadzicie z nim rozmowy, kiedy może się spodziewać jako mieszkańcy Grudziądza uporządkowania tego terenu.

Drugie moje pytanie. Chciałem się zapytać, ponieważ wczoraj oglądając program w telewizji regionalnej była mowa o projekcie unijnym, jaki Bydgoszcz realizuje z siecią tramwajową, podobny do tego z naszego miasta. Chciałem się zapytać, ponieważ oni już w 2011 r. maja zakończyć swoja inwestycję, jak jest z tą naszą inwestycją, która miała już się zakończyć, natomiast jeszcze oprócz zakupu tramwajów, nie rozpoczęła się, a miała się już zakończyć według terminów, jak inwestycje nasze były planowane. W czasie między sesjami dowiedzieliśmy się, że inwestycja mówiąca na temat rozwoju Solanek  nie została rozpatrzona pozytywnie z naszej winy. Chciałem się zapytać Pana Prezydenta, co się dzieje w sprawie rozwoju Solanek, czy są planowane jakieś inne, czy będziemy brać udział w innych jakiś projektach, czy w ogóle jest planowany rozwój Solanek, rozwój naszego bogactwa, ja tak rozumiem, nie wiem, jak rozumie to nasza władza. Ponadto zmartwiło mnie zagadnienie bakteriologii, która jest w wodzie solankowej, co się dzieje, jakie czynności zaradcze zostały podjęte w celu zlikwidowania bakterii znajdującej się w Solankach.

Następna sprawa, to zwrócili się do mnie mieszkańcy osiedla Rządz, gdyż  na tym osiedlu są dwa sklepy, które prowadzą nocną sprzedaż alkoholu. Jeden sklep jest usytuowany przy wjeździe na osiedle, z dala od bloków mieszkalnych, gdzie nie ma skarg mieszkańców. Natomiast drugi sklep jest przy ul. Łęgi, jest bardzo blisko bloków mieszkalnych i biesiadowicze, którzy opuszczają o godzinie 22:00 miejscowe bary, to idą do tego sklepu przy ul. Łęgi i zakupują towar i siadają sobie tam przy przychodni i biesiadują. Przeszkadza to bardzo mieszkańcom i chcieliby się zapytać, ponieważ ustawa o wychowaniu w trzeźwości nakłada na władze miasta, które dają zezwolenia na sprzedaż alkoholu również i obowiązki. Jednym z takich obowiązków jest monitorowanie takich miejsc tam, gdzie się sprzedaje alkohol, gdzie się daje koncesję na sprzedaż alkoholu, a szczególnie w nocy, musi być również okresowe sprawdzanie tego, czy nie przeszkadza to innym mieszkańcom danego osiedla. Prośba moja jest taka, ponieważ ja nie mam nic do handlującego tym towarem, ani nie chcę, żeby było uszczuplana działalność gospodarcza, ale chodzi po prostu o to, żeby służby do tego powołane okresowo sprawdzały, co się tam dzieje, bo mieszkańcy czują się w tej sprawie opuszczeni.

 

Radny Grzegorz Miedzianowski

Moje pytanie dotyczy wcześniejszych, jesiennych moich interpelacji, gdzie miałem odpowiedzi, że ta sprawa będzie rozpatrywana w połowie roku, połowa roku nastąpiła. Pytam, jakie posunięcia zrobiono w celu zniwelowania różnic w zarobkach pracowników kodeksowych i tzw. z karty nauczyciela w Centrum Pomocy Dziecka i Rodziny na ul. Mikołaja z Ryńska. W celu przypomnienia powiem, że dysproporcje te na niekorzyść pracowników kodeksowych wynoszą do 1/3 uposażenia przy zwiększonej ilości godzin. Pracownicy z karty nauczyciela pracują 21 godzin, a pracownicy kodeksowi pracują 40 godzin za 2/3 wynagrodzenia, co zrobiono w tej kwestii, żeby te dysproporcje zmniejszyć. Ja wiem, że one po pewnym czasie się rozwiążą same, ale to jeszcze ze 2 lub 3 lata potrwa. Trzeba jakoś tę sprawę rozwiązać, ponieważ nauczyciele, wychowawcy, którzy podejmują pracę na podstawie kodeksu, jeżeli tylko dostaną pracę lepszą, to uciekają stamtąd, ze szkoda dla podopiecznych, bo dzieciaki przyzwyczajają się do wychowawców, a po krótkim czasie następuje zmiana.

 

Radny Michał Czepek

Ja mam trzy pytania. Po pierwszej turze wyborów nasunęła mi się taka refleksja, ponieważ ja chodzę głosować do Przedszkola Miejskiego przy ul. Łęgi 17, ten obiekt jest nie przystosowany dla osób niepełnosprawnych  i dla osób z wózkami, osoby te musiały być zdejmowane z wózków i wprowadzane do obwodu, a osoby z wózkami, to musiały być wprowadzane z wózkami. Jest bardzo wiele konkursów ogłaszanych przez PFRON, czy województwo, gdzie można uzyskać dofinansowanie do przystosowania obiektów  użyteczności publicznych, w tym właśnie oświatowych do celów osób niepełnosprawnych. Miasto korzysta z takich funduszy przy okazji robienia wind w szkołach, też fajnie, ale czy byłaby możliwość, żeby  w przedszkolach, takich jak na Łęgi 17, zrobić jakiś podjazd, tam są wszędzie schody, może można zrobić taki podjazd, nawet dla rodziców odbierających dzieci w wózkach, czy dla osób niepełnosprawnych, biorących udział w wyborach.

Drugie moje pytanie, Panie Prezydencie, Pan gestorem budynku Ratusza i spichrzy, w których się mieści Urząd Miejski, czy byłaby możliwość, żeby w ramach niewielkich  nakładów odmalować elewację  spichrza, który jest łącznikiem z Wydziałem Funduszy Europejskich, od strony ul. Zamkowej. Tam jest elewacja otynkowana, ona jest bardzo brudna i obmalowana przez graficiarzy.

Trzecie moje pytanie, w marcu złożyłem zapytanie odnośnie kosztów modernizacji ul. Kalinkowej i dostałem taka odpowiedź od Pana Dyrektora Jarosława Murgały, bardzo dziękuję, wyceniono koszty modernizacji na 5 mln złotych. Ja chciałbym bardzo serdecznie poprzeć wniosek ZDM, który na pewno wpłynie do Pana Prezydenta i do Pana Skarbnika, żeby wpisać taka inwestycję do WPI na kolejne lata.

 

Radny Przemysław Ślusarski

Ja już kiedyś poruszałem ten temat, ale ostatnio mieszkańcy, którzy mieszkają w bloku znajdującym się pomiędzy ul. Królewską  a ul. Wyzwolenia ponownie pytali, czy jest możliwość, jeśli nie generalnej naprawy ulicy, to chociaż wyrównania jej. To jest jedyny tak naprawdę dojazd do kilku budynków przy ul. Wyzwolenia np. dla karetki, która przejeżdżając tą ulica, to mogłaby zrzucić pacjenta  z noszy, bo są takie nierówności.

 

Radny Witold Kraśniewski

Prosiłbym nie na piśmie, jeżeli można, to w tej chwili, mam dwa pytania. Pierwsze odnośnie rewitalizacji Starego Miasta, mam pytanie, czy ten granit, który jest tam położony, czy on będzie usunięty i co tam będzie., to jest jedno pytanie.

Drugie pytanie, kto stoi na straży w tym mieście, w tym budynku, na straży niszczenia zieleni. Państwo na pewno obserwują, a ja obserwuję prawie, że namiętnie, bo jestem zwolennikiem kwiatów, zieleni, itd., obserwuję, gdzie, co i ile kwiatów, zieleni. Jeszcze raz powtórzę, co powiedziałem na ten Sali, państwo na pewno pamiętają odnośnie tych kikutów obcinanych wiosną, mówię o lipach, jeszcze raz powiem Sienkiewicza, jeszcze raz powiem Sikorskiego, itd. Odpowiedź była, już nie będę mówił, bo byle jaka, czyli żadna, bo co to za odpowiedź, bo kłamliwa, bo przeszkadza, bo w okna wchodzą, kiedy tam nawet okien nie ma, są miejsca, gdzie absolutnie nic nie ma, nikomu nie przeszkadza, obcina się do małego drzewa, ale widocznie ktoś się  nie zna na tym, mnie trudno to zrozumieć. Jednak chcę powiedzieć rzecz bardzo małą, ale tak istotną, tak wymowną. Przy ul. Piłsudskiego, naprzeciwko Straży Pożarnej, róg Kosynierów, róg Piłsudskiego jest przedszkole, jak państwo wiedzą, tam wzdłuż ogrodzenia tego przedszkola od  „x” dziesiąt lat był piękny żywopłot, niech państwo wierzą, a jak nie, to możecie iść i zobaczyć, bo dwa metry tego żywopłotu zostało, był piękny żywopłot, wyższy ode mnie, przy płocie przedszkola i nagle patrzę w ubiegłym roku wycinają, w zasadzie mnie nie dziwi specjalnie, bo już inne rzeczy widziałem. Proszę państwa, wycięty cały żywopłot od Piłsudskiego, poza dwoma metrami i Kosynierów Gdyńskich, aż do Trynki, żywopłot przynajmniej dziesięciu … do ziemi, cały zielony, pięknie to wyglądało, już nie mówię o walorach innych. Posadzono tam, jak dzisiaj Pan Prezydent powiedział elegancko 100 tys. krzewów, czy nie wiadomo czego, rzeczywiście posadzono, ale ja się pytam w imię czego. W imię czego niszczy się zieleń w tym mieście, barbarzyńcy to są, zieleń, płuca miasta, proszę zobaczyć dzisiaj, jak mi nie wierzycie i sadzi się krzewy, które wysychają, tam jest cień, jak u mnie w piwnicy dosłownie, takie chaszcze, jedno szczęście, że je sprzątnęli, dzisiaj tego nie zobaczycie, gdybyście byli, to te chaszcze wyższe od tych krzewów. Ja się pytam, tak dbacie o to miasto, żeby pięknie wyglądało, granitowe, czy nie wiadomo, jakie płyty, wydaje się miliony, a tu niszczy się zieleń, proszę mi na to odpowiedzieć, bo tego i tak nie potrafię zrozumieć, to woła o pomstę do nieba. To jest drobiazg, ale tak wymowny, że głowa boli.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Dziękuję bardzo. Czy pan Prezydent jest w stanie odpowiedzieć na zapytania pana radnego Kraśniewskiego ,który chciałby odpowiedzi ustnej już nawet.

 

Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora

Odpowiemy pisemnie na zadane pytania.

 

Radny Eugeniusz Piasecki

Mój szanowny kolega mówił o obcinaniu drzew. Ja ma prośbę taką, żeby do pnia obciąć drzewa znajdujące się na boisku Szkoły Podstawowej Nr 15, te topole, ja mieszkam tam od 1985 r., one ileś lat temu, nie pamiętam kiedy, te drzewa były obcięte, że zostały same kikuty, ja miałem nadzieję, że już się nie odrodzą, jednak przez te ileś lat one wyrosły jeszcze silniejsze. Do czego dążę, otóż te drzewa tak strasznie pylą, wytwarzają tyle waty, która nie dość, że źle działa  na alergików, ale również zaśmieca otwarte okna sąsiadujące z tym boiskiem. Zwracałem się już z tym do pana Dyrektora Mielczarskiego i chciałbym, aby moja dzisiejsza uwaga i jego pismo, które wpłynie były wzięte pod uwagę i żeby jakieś tam środki dla szkoły znalazły się na to, aby te drzewa ponownie przyciąć i żeby mieszkańcy okolicznych bloków przez ileś lat mieli spokój.

 

Radny Łukasz Mizera

Panie Przewodniczący, Panie Prezydencie Szanowni Państwo mnie mieszkańcy pytają , zgłaszają takie wnioski, jak to jest ,że pan Prezydent chwali się pozyskaną ilością środków , największą w województwie na te drogi i czy to nie jest w ten sposób, to mieszkańcy pytają, że ze smutkiem można stwierdzić, że te programy one funkcjonują na zasadzie wyrównywania szans. I tam gdzie jest najgorzej tych środków jest najwięcej a w innych miastach, chociażby naszego województwa, gdzie jest lepiej jak w Bydgoszczy, Toruniu, w Włocławku czy w Chełmży, ci mieszkańcy pytają, że nie trzeba. A u nas po prostu jest gorzej i wtedy tych środków ze schetynówek , subwencji rezerwy ogólnej wpływa więcej żeby zgodnie z zasadą zrównoważyć wagę rozwoju , ten region , to województwo się rozwijało. I o to właśnie cały czas ci mieszkańcy pytają . Dziękuję.

 

Radny Eugeniusz Piasecki

Panie Przewodniczący, wysoka Rado. Chciałbym, pomimo bardzo sceptycznych odpowiedzi Pana Prezydenta na mój wniosek, a już mówię o co mi chodziło. Składałem wniosek o podwyższenie monitora reklamowego który znajduje się na rogu ul. Dworcowej , pomimo że pan Prezydent odpowiadał bardzo sceptycznie, prawie nie dając nadziei że można to zrobić chciałbym podziękować pana służbom za załatwienie tej sprawy, ponieważ ekran został podwyższony, według mnie trochę za mało, chociaż dwa metry uważam wystarczy. Tak że już bezpiecznie przejeżdżające samochody wiaduktem nie zasłaniają tego ekranu i nie mylą się z filmem wyświetlanym na tym ekranie. Także dziękuję jeszcze raz za załatwienie tego wniosku.

 

Radny Piotr Jezierski

Ja chciałbym w swojej wypowiedzi zaprotestować przeciwko oskarżaniu przez pana Kraśniewskiego Prezydenta i Radnych którzy rzekomo doprowadzili miasto do ruiny. No tak sobie pomyślałem ,że wszyscy ci którzy rzucają takie oskarżenia, już nie mówię o formie, ponieważ chyba pierwszy raz podczas obrad tej sesji ktoś tak mocno krzyczał do mikrofonu. I tak głośno. Ja się krzyku trochę boję, ale nie dam się zastraszyć. Chciałbym jeszcze powiedzieć ,że właściwie to radnemu Kraśniewskiemu powinniśmy być wdzięczni, ponieważ Rada Miasta Grudziądza ma doskonałą reklamę na pewnym portalu do dzisiaj prawie milion obejrzeń na temat Radny Grudziądza, Radny Witold Kraśniewski. I myślę, że jak ktoś robi zarzuty to powinien w sumieniu być porządku wobec Rady i wobec swoich wyborców. Dziękuję bardzo.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Czy ktoś jeszcze z państwa chciałby zabrać głos -wolny. Jeżeli nie ma szanowni Państwo ja tylko kilka takich kwestii organizacyjnych. Przed zakończeniem porządku dzisiejszego obrad, w dniu dzisiejszym zostało także dostarczone Państwu pismo Instytutu Studiów Politycznych. To jest taka ankieta która swojego czasu była Państwu przedstawiona, oczywiście kto z państwa będzie miał wolę ją wypełnić to ją wypełni, ja na prośbę Instytutu ją państwu przekazałem do wiadomości ,jest to państwa w stu procentach wola w tym zakresie , chęć wypełnienia tego dokumentu. Kolejna sprawa organizacyjna w związku z tym ,że jest to nasze ostatnie posiedzenie przed przerwą wakacyjną informuję że do końca sierpnia bieżącego roku zawieszam dyżury przewodniczących komisji , którzy maja stałe dyżury w Biurze Rady. Jednocześnie bardzo bym Państwa prosił o wskazanie swojego czasu odpoczynku, urlopu gdyż jeżeli ktoś z mieszkańców będzie się chciał z państwem skontaktować w konkretnej sprawie , poruszyć problem ,chciałbym mieć taki mechanizm że będzie się można z państwem skontaktować na konkretny dzień , konkretną godzinę. Mieszkańcy będą mieli w okresie wakacyjnym możliwość się z państwem skontaktować. Jeszcze chcę tylko zasygnalizować państwu ,że w trzeciej dekadzie lipca ma być planowana jak zawsze, tradycyjnie sesja nadzwyczajna dotycząca spraw budżetowych. Jeżeli państwo w swoich planach urlopowych byście też to uwzględnili będę bardzo wdzięczny. Z uwagi na to że wyczerpaliśmy porządek obrad przechodzimy do ostatniego punktu.

 

Ad. 29

               Zakończenie obrad.

 

Przewodniczący Rady Arkadiusz Goszka

Wysoka Rado zamykam obrady LV sesji Rady Miejskiej Grudziądza. Bardzo Państwu dziękuję.

 

 

                                                                                             Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                            

                                                                                                        Arkadiusz Goszka

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Katarzyna Stellmacher 28-07-2010 09:49
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 28-07-2010
Ostatnia aktualizacja: - 28-07-2010 09:49