herb Grudziądza
Logo BIP
Biuletyn Informacji Publicznej
gmina-miasto Grudziądz
Urząd Miejski w Grudziądzu
Logo ePUAP
panorama Grudziądza

ZARZĄDZENIE NR 101/14 w sprawie: kontroli realizacji zadań obronnych na terenie miasta Grudziądza.

ZARZĄDZENIE NR 101 /24

PREZYDENTA GRUDZIĄDZA

z dnia 27 lutego 2024 r.

 

w sprawie: kontroli realizacji zadań obronnych na terenie miasta Grudziądza.

 

     Na podstawie § 2 pkt 6,7,8 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie kontroli wykonywania zadań obronnych z dnia 19 stycznia 2023 r. (Dz. U.2023 poz.253) zarządzam, co następuje:

     §1.1. Kontrole realizacji zadań obronnych, zwane dalej „Kontrolą” prowadzone w imieniu Prezydent przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (WBiZK) Urzędu Miejskiego (UM) w Grudziądzu obejmują czynności sprawdzenia prawidłowości wykonywania zadań obronnych oraz określenia stanu przygotowań obronnych przez:

a) Komórki Organizacyjne Urzędu Miejskiego (KO UM), jednostki organizacyjne wobec których Prezydent Miasta Grudziądza jest organem założycielskim, oraz inne jednostki mu podległe albo przez niego nadzorowane;

b) Przedsiębiorców i instytucje (prowadzące działalność na terenie miasta) realizujące zadania obronne, nałożone na nich na zasadach określonych
w odrębnych przepisach oraz zadań wynikających z załącznika C do Planu Operacyjnego Funkcjonowania Miasta Grudziądza (POF MG).

     2. Do składu zespołu kontrolującego Prezydent Grudziądza może na wniosek Dyrektora WBiZK UM powołać pracowników z innych komórek organizacyjnych UM w Grudziądzu.

     3. Osoby wchodzące w skład zespołu kontrolującego zobowiązane są do przestrzegania przepisów ustawy o ochronie danych osobowych i ochronie informacji niejawnych oraz powinny posiadać upoważnienie do dostępu do informacji niejawnych stanowiących tajemnice służbową oznaczoną klauzulą minimum „Zastrzeżone”.

 

    §2.Kontrola może być prowadzona w trybie kontroli problemowej lub doraźnej.

 

     §3.1. Kontrole planowane i prowadzone są zgodnie z „Planem Kontroli w Urzędzie Miejskim, w jednostkach organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Prezydenta Grudziądza, spółkach miejskich i podmiotach realizujących zadania obronne na terenie miasta Grudziądza w roku …… r.” zwany dalej „Planem kontroli”, w którym określony jest zakres podmiotowy i przedmiotowy planowanych kontroli, terminy oraz organizacja ich przeprowadzenia.

     2. Plan kontroli opracowuje na każdy rok kalendarzowy Dyrektor WBiZK UM niezwłocznie po uzyskaniu niezbędnych danych i wytycznych od Wojewody Kujawsko –Pomorskiego, który po zatwierdzeniu przez Prezydenta przesyła do komórek organizacyjnych
i instytucji wyszczególnionych w §1ust.1 Zarządzenia.

3. Wzór „Planu kontroli ….” stanowi załącznik nr 1 do Zarządzenia.

 

     §4.Kontrolą obejmuje się wykonywanie zadań  obronnych, wynikających z ustaw oraz przepisów wykonawczych, wydanych na ich podstawie, jak również decyzji administracyjnych, umów cywilno-prawnych oraz porozumień zawartych z organami administracji publicznej, w szczególności sprawdzeniu podlegają zagadnienia dotyczące:

1) dokumentacji planowania operacyjnego oraz przygotowania do realizacji zadań wynikających z Tabeli Realizacji Zadań Operacyjnych (TRZO) załącznika C do Planu Operacyjnego Funkcjonowania Miasta Grudziądza (POF MG) w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz Kart Realizacji Zadań Operacyjnych (KRZO) stanowiącego załącznik D do POF MG;

2) przygotowania do realizacji zadań w ramach systemu kierowania wynikającego z przyjętego sytemu  organizacyjnego Stałego Dyżuru Prezydenta (SDP) w tym:

     a) dokumentacja i wyposażenie stałych dyżurów i punktów kontaktowych  wynikająca z Zarządzenia Prezydenta w sprawie organizacji i funkcjonowania stałych dyżurów na terenie miasta Grudziądza,

     b) przygotowanie obsad stałych dyżurów do praktycznego działania oraz prowadzenie i ewidencjonowanie szkoleń,

     c) wydzielenie przez KO UM pracowników do obsady SDP nr 1 (starszych dyżurnych, dyżurnych, kurierów, kierowców) stanowiącego zespół zadaniowy Głównego Stanowiska Kierowania Prezydenta;  

3) stanu przygotowania i wykorzystania służby zdrowia na potrzeby obronne państwa w zakresie:

     a) gromadzenia danych przez podmioty medyczne dotyczące stanu personelu medycznego na potrzeby opracowania corocznego bilansu personelu medycznego,

     b) zabezpieczenia nakazanej przez Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego bazy łóżkowej w tym wydzielenia ich na potrzeby Sił Zbrojnych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i innych formacji mundurowych,

     c) opracowania dokumentacji, nałożonych świadczeń osobistych i rzeczowych  oraz przygotowania do rozwinięcia Zastępczego Miejsca Szpitalnego,

     d) opracowania dokumentacji, nałożonych świadczeń osobistych i rzeczowych, utrzymania depozytu preparatów jodowych oraz przygotowania do rozwinięcia systemu profilaktycznej Dystrybucji Preparatów Jodowych na wypadek zdarzenia radiacyjnego;

4) przygotowania do realizacji zadań wynikających ze współpracy cywilno-wojskowej i obowiązków państwa gospodarza realizowanych na rzecz wojsk sojuszniczych Host Nation Support (HNS) w tym:

     a) dokumentacja Punktu Kontaktowego (PK) HNS,

     b) przygotowanie obsady PK HNS do praktycznego działania,

     c) aktualność Bazy Danych HNS;

5) realizacji wyłączeń pracowników z obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny w celu zabezpieczenia funkcjonowania i prowadzenia statutowej działalności Urzędu Miejskiego, podmiotów medycznych, instytucji i przedsiębiorstw;

6) udzielania pomocy jednostkami i instytucjami wojskowymi w zakresie przygotowania systemu obronnego na terenie miasta Grudziądza umożliwiającego mobilizacyjne rozwinięcie Sił Zbrojnych RP w tym:

     a) nakładania obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony,

     b) przygotowanie do rozwinięcia Akcji Kurierskiej Administracji Publicznej (AKAP),

     c) przygotowanie obsady (AKAP) do praktycznego działania;

7) planowania i organizowania innych świadczeń na rzecz obrony;

8) planowania i realizacji szkolenia obronnego w tym:

     a) dokumentacja szkoleniowa – gromadzona w formie „papierowej” lub elektronicznej,

     b) udział w planowanych szkoleniach obronnych szefów KO UM i instytucji, oraz podległych im pracownikom;

9) wykonania zaleceń pokontrolnych prowadzonych przez WBiZK UM oraz instytucje nadrzędne.

 

     §5.1. Zespół kontrolujący (osoba kontrolująca) prowadzi kontrole na podstawie upoważnienia wydanego przez Prezydenta Grudziądza (osobę przez niego upoważnioną), okazywanego wraz z dokumentem tożsamości kontrolującego.

2. Wzór upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, stanowi załącznik nr 2 do Zarządzenia.

 

     §6.1. Kierownik kontrolowanej komórki organizacyjnej (instytucji) realizującej zadania obronne jest obowiązany do:

     a) zapewnienia zespołowi kontrolującemu (kontrolującemu) warunków do sprawnego przeprowadzenia kontroli,

     b) przedstawienia na żądanie kontrolujących materiałów i dokumentów dotyczących przedmiotu kontroli,

     c) udzielania ustnych lub pisemnych wyjaśnień w zakresie objętym kontrolą,

     d) niezwłocznego realizowania zaleceń pokontrolnych wskazanych w protokole pokontrolnym,

     e) ewidencjonowania prowadzonych kontroli.

2. Czynności kontrolnych dokonuje się w obecności kierownika komórki organizacyjnej (instytucji) realizującej zadania obronne lub wyznaczonego przez niego pracownika w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanym podmiocie.

 

     §7.1. Po zakończeniu czynności kontrolnych przewodniczący zespołu kontrolującego (kontrolujący) w terminie do 14 dni od jej zakończenia opracowuje protokół pokontrolny, który przedstawia do zatwierdzenia zarządzającemu kontrolę.

2. Wzór protokołu pokontrolnego stanowi załącznik nr 3 do Zarządzenia.

3. Dyrektor WBiZK UM protokół pokontrolny po zatwierdzeniu przez organ zarządzający kontrolę w terminie 30 dni od zakończenia czynności kontrolnych:

     a) egzemplarz nr 1 - pozostawia a/a w WBiZK,

     b) egzemplarz nr 2 - przesyła do kierownik kontrolowanej komórki organizacyjnej (instytucji).

4. Kierownik kontrolowanej komórki organizacyjnej (instytucji) może zgłaszać przewodniczącemu zespołu kontrolującego (kontrolującemu) zastrzeżenia do ustaleń zawartych w protokole pokontrolnym, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia, których zasadność podlegają ponownemu sprawdzeniu w sposób określony przez zarządzającego kontrolę.

 

     §8.1. Dyrektor WBiZK opracowuje i przesyła do zatwierdzenia Prezydenta Grudziądza roczne sprawozdanie z przeprowadzonych kontroli obszaru obronnego w terminie do 20 stycznia za ubiegły rok kalendarzowy.

2. Wzór sprawozdania stanowi załącznik nr 4 do Zarządzenia.

 

     §9.Wykonanie zarządzenia powierzam Dyrektorowi WBiZK UM.

 

     §10. Traci moc Zarządzenie nr 59/18 Prezydenta Grudziądza z dnia 16 lutego 2018 roku w sprawie kontroli realizacji zadań obronnych na terenie miasta Grudziądza.

 

     §11.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Załączniki do pobrania

Pobierz Rozpakuj
Pobierz spakowane pliki Rozpakuj pliki i pobierz

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Kopczyński 13-03-2024 12:53
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Tomasz Kopczyński 27-02-2024
Ostatnia aktualizacja: Tomasz Kopczyński 13-03-2024 12:58